Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma istotnymi zadaniami. Posiadając firmę, nawet niewielką, na pewno posiadamy mnogość różnorodnych dokumentów księgowych. Warto dowiedzieć się więc, jak trzeba odpowiednio trzymać tą dokumentację.

O dokumenty księgowe bez wątpienia trzeba dbać, w związku z tym prawidłowa archiwizacja dokumentów księgowych ma istotne znaczenie. Bez wątpienia muszą być one dobrze ułożone i uporządkowane. Jeżeli o to nie zadbamy to w czasie kontroli skarbowej zdołają pojawić się znaczne uchybienia.

Czy jakieś komentarze na nasz temat (http://studioikar.pl/pl/produkty/dzikie-ale/) tego artykułu Cię zaintrygowały? Więc będzie nam niebywale przyjemnie, jeżeli dołączysz do nich również swe opinie.

Dokumenty księgowe to przede wszystkim księgi podatkowe, deklaracja vat (na jakiś zasadach działa deklaracja vat), rejestry, ewidencje, rozlicznego rodzaju faktury (na przykład faktura wewnątrzwspólnotowa), i także dowody księgowe lub sprawozdania finansowe. Wskazane jest zadbać o to, aby w czasie kontroli skarbowej dostęp do dowodów był nieskomplikowany i swobodny, dzięki czemu będziemy mogli migiem je odkryć.

współpraca z biurem rachunkowym pozwala zaoszczędzić pieniądze

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com

Konieczne jest również odnalezienie na dokumenty (sprawdź ofertę) odpowiedniego miejsca, muszą być one bezpieczne i chronione przed niepowołanymi osobami, które nie powinny mieć do nich dostępu. Zgubienie lub stracenie jakiegoś ważnego dokumentu księgowego zdoła mieć istotnie znaczne, wręcz opłakane skutki. Dokumentów księgowych nie musimy archiwizować samodzielnie, zdołamy to powierzyć fachowemu biuru rachunkowemu – archiwizacja dokumentów księgowych – kto powinien się nią zająć. Wiele przedsiębiorców decyduje się na to wyjście. Korzystając z oferty profesjonalnego, pierwszorzędnego biura rachunkowego mamy pewność, iż nasze dokumenty na pewno są bezpieczne oraz porządnie poukładane. Co więcej w razie konieczności, zawsze zdołamy mieć do nich łatwy, nieskomplikowany dostęp.

W dzisiejszych czasach okazałą popularnością cieszy się archiwizacja elektroniczna, chociaż niesłychanie istotne jest to, aby dokumenty te były zapisane na trwałym nośniku. Dodatkowo właściciel winien mieć też kopię takich dokumentów, dzięki czemu w przypadku zepsucia się jednego nośnika, wciąż będziemy posiadać do nich dostęp i nie utracimy żadnych ważnych dokumentów księgowych – czym jest faktura wewnątrzwspólnotowa.