Forfaiting i faktoring. Zbliżone działania, inni adresaci. Na czym polegają różnice w owych pojęciach?

Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.Bezsprzecznie zapewnia gotówkę (płynność) w dość krótkim czasie i bez niepotrzebnych formalności, dlatego sposób działania posiada coraz więcej zwolenników.

w firmie

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Po pierwsze, oferuje przedsiębiorstwom środki niezbędne do ich funkcjonowania. Nabyte doświadczenie mówi, iż faktoring wspaniale się sprawdza i w czasach gdy firma miewa się bardzo dobrze, gdy istnieje konieczność zapewnienia szybkiego zastrzyku gotówki, który gwarantuje szybkie wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku.

Istnieje pełna notka (https://contra-odszkodowania.pl/), na której odnajdziesz interesujące informacje, które warto sprawdzić. Odwiedź ją pod tym linkiem.

Warto zwrócić uwagę, iż faktoring to z założenia usługa dopasowywana do konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, w związku z powyższym łatwiej można odpowiadać na problem. Gdy większość instytucji finansowych zaczyna reagować dosyć nerwowo, firma faktoringowa z racji, iż bazuje w swoim finansowaniu na należnościach, może pozwolić sobie na większą elastyczność w działaniu, większą „dozę wsparcia” dla firmy, zwłaszcza w kłopotliwych sytuacjach. Firmy, które korzystają z faktoringu po prostu o wiele lepiej radzą sobie z zawirowaniami na rynku.

wykres walutowy

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Forfaiting z kolei to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków pieniężnych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do uiszczenia uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy (strona