Wielu ludzi szukając pomysłu na swój własny biznes zaczyna iść w kierunku handlu. Większość z nich będzie stawiać na sklepy odzieżowe, spożywcze czy też przemysłowe, ponieważ można je łatwo otworzyć, potrzeba relatywnie niewiele finansów na ruszenie, a uruchomione w dobrym miejscu okazują się przeważnie trafionym pomysłem.

kartony z papierami

Autor: kathryn
Źródło: http://www.flickr.com

Ale można, choć wymagać to będzie dużo większych nakładów i organizacji, stanąć z drugiej strony, to znaczy uruchomić hurtownię, w której będą się zaopatrywać właśnie kierujący małymi sklepikami. Jeśli się dobrze wejdzie w rynek, zaproponuje produkty w atrakcyjnej cenie i znajdzie klientów, to sukces powinien być pewny. Ale również ryzyko przy takiej działalności będzie dużo większe, niż przy detalicznym handlu. Dysponuje się znacznie większymi kwotami, ilość kupionego asortymentu jest także sporo większa, i jakiekolwiek problemy sprawiają, że straci się płynność w finansach. To z kolei odbije się na dostawcach, którzy wstrzymają dostawy produktów, i tym sposobem może nawet nastąpić bankructwo hurtowni.

hurtownia papiernicza

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna tak czarne scenariusze zdarzają się dość rzadko, lecz naprawdę hurtownia wielobranżowa nie jest łatwym biznesem. Jeżeli ktoś planuje ją otworzyć, to liczyć się powinien z dużymi nakładami finansowymi, szczególnie na początku. Konieczny będzie lokal, pojemny, z odpowiednim parkingiem, żeby klienci nie mieli kłopotów z postojem (sprawdź więcej na Można pomyśleć o miejscu gdzieś na obrzeżach miasta, gdzie są mniejsze czynsze, a i z miejscem nie powinno być kłopotów. Następną rzeczą będzie znalezienie dostawców.

W zależności od branży, w jakiej będzie się działać, można ich szukać albo w naszym kraju, albo spróbować nawiązać współpracę przykładowo z hurtownikami z Chin. Chcąc odpowiednio zacząć, trzeba zakupić jakąś liczbę towarów, tak żeby nie niczego nie brakło, a to będzie się wiązało z kolejnymi, najczęściej sporymi kosztami. Na koniec pozostaje szukać klientów, którzy zdecydują się na zaopatrywanie w nowej hurtowni, pozwalając jednocześnie zarobić w tym ciężkim biznesie.