Kierowanie własną działalnością gospodarczą to duże wyzwanie. Dotyczy to nie tylko zarządzania firmą, szukania nowych klientów, czy też sposobów na jej rozbudowanie, ale także kwestii rachunkowych. Żeby uchronić się przed pomyłkami i związanymi z nimi karami, najlepiej zdecydować się na usługi księgowe.

Księgowość

Autor: Gunnar Bothner-By
Źródło: http://www.flickr.com

Od czego zacząć?
W trakcie poszukiwania firmy, która zajmie się rachunkami przedsiębiorstwa należy uwzględnić parę czynników. Wielu ludzi jest zdania, że tylko usługodawcy o dużym zakresie działalności, jakich domeną są usługi – odsyłam do tego serwisu – rachunkowe odsyłam do tej strony cieszą się odpowiednią renomą i warto brać ich pod uwagę. Jednak o wiele bardziej istotne są kwalifikacje pracowników. Zanim więc podpiszemy umowę warto zweryfikować, czy dana firma gwarantująca usługi księgowe może okazać konkretny certyfikat – aktualności na stronie- www.certificator.eu/pl/podrecznik-do-certyfikacji/certyfikat-gost-r.html -, który uprawnia ją do prowadzenia danej działalności. Wielu ludzi wstydzi się poprosić o okazanie takiego zaświadczenia w obawie, że będą widziani jako podejrzliwi klienci. Jednak mamy do tego pełne prawo, bo w końcu powierzamy finanse swojej firmy – we Wrocławiu. Jeśli niefortunnie wybierzemy księgowego, może to przełożyć się na nieprawidłowości oraz konieczność zapłacenia kar. Weryfikacja przed podpisaniem umowy i poświęcenie konkretnej ilości czasu na znalezienie rzetelnego i wartego zaufania usługodawcy są zatem w pełni zrozumiałe.
Na co jeszcze zważać?

Przepisy prawa ulegają zmianie dość często, a osobom, które zajęte są prowadzeniem firmy nierzadko brak czasu na śledzenie wszelkich przemian. Stąd też w czasie poszukiwania odpowiedniego biura rachunkowego warto sprawdzić czy firma taka ma faktycznie większe rozeznanie w tym obszarze. Dla wielu osób kluczową kwestią jest również podejście księgowego do oferowanych przez siebie usług. Jeżeli naszymi finansami zajmuje się ktoś, kogo poznaliśmy osobiście, a nie pracownik większego przedsiębiorstwa, którego nigdy nie widzieliśmy, może to dać większą szansę na długotrwałą współpracę. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy wybrana firma zajmuje się tylko księgowością. Jeśli oferuje także ubezpieczenia i inne produkty bądź usługi, należy zastanowić się, czy jej pracownicy będą w stanie solidnie wypełniać swoje obowiązki.