Dźwig jest to urządzenie dźwigowe, dźwignica zwana również potocznie windą lub wyciągiem, przeznaczona do przemieszczania (podnoszenia) ładunków (osób lub towarów) w kabinach lub na platformach wzdłuż sztywnych prowadnic nachylonych do poziomu pod kątem większym niż 15 stopni, pomiędzy określonymi poziomami, zwykle na dużą wysokość. Dźwigi można podzielić na:

– dźwigidźwigi – więcej info – szybowe popularnie zwane windami, – dźwigi budowlane pionowe, – dźwigi pochyłe, – dźwigi okrężne, – dźwigi portowe zwane także żurawiami portowymi.

Potocznie określenia dźwig http://www.dzwigmar.pl/ używa się do całej grupy dźwignic. Dźwigi osobowe i towarowe popularnie zwane windami tworzą nierozdzielny fragment każdego nowoczesnego i eleganckiego budynku. Są niezwykle praktyczne, wygodne i użyteczne. Dźwignice to popularna nazwa dla maszyn transportowych, służących do przemieszczania ciężkich przedmiotów, zwierząt i ludzi na nieduże odległości, w ruchu przerywanym. Zobacz również: Dźwigi hydrauliczne polecane są dla niewysokich budowli (do 19m różnicy poziomu między kondygnacjami) o średnim i niskim intensywności ruchu. Ich prędkość jazdy nie powinna przekroczyć 0,63 m/s. Wymagają one osobnego lokum na maszynownię o wymiarach 2 x 2m, usytuowanego w pobliżu szybu.

Dźwigi

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Opcjonalnie, przy niewielkim natężeniu ruchu i udźwigu do 630kg, jest możliwość zastosowania maszynowni kompaktowej w szafie stojącej obok szybu. Dźwigi hydrauliczne, ze względu na swoją konstrukcję, zezwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni szybu i pozyskanie stosunkowo dużej kabiny. Ich niewątpliwą wartością jest konkurencyjna w stosunku do dźwigów elektrycznych cena. Więcej na: .

Dźwigi bez maszynowni od dłuższego czasu pobijają rekordy popularności pośród projektantów. Ich olbrzymią wartością jest to, że ze względu na usytuowanie napędu w górnej części szybu, nie wymagają przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na maszynownię (oszczędność powierzchni użytkowej budynku). Dźwigi bez maszynowni z napędem bezreduktorowym charakteryzują się dużą oszczędnością wykorzystania energii podczas eksploatacji, maksymalnie zredukowanym wymiarem nadszybia oraz pomniejszeniem hałasu i drgań powiązanych z pracą urządzenia. Dźwigi (windy) elektryczne z maszynownia górną są korzystniejsze cenowo od dźwigów bez maszynowni, ale charakteryzują się duzym zużyciem energii elektrycznej. Potrzebują oddzielnego lokum na maszynownię (umiejscowionego nad szybem) co trzeba uwzględnić przy projekcie architektury budowli. Zobacz więcej: odwiedź stronę.

Zgodnie z polskim prawem dźwig może być używany tylko wtedy gdy ma ważną (aktualną) decyzję UDT dopuszczającą do eksploatacji oraz znajduje się pod ciąglą opieką konserwatora majacego konieczne dla danego typu urządzenia uprawnienia.

Wynajem dźwigu Lublin- tylko te wyrazy można wstukać w wyszukiwarkę internetową,
aby znaleźć całe mnóstwo firm świadczących usługi dźwigowe na obszarze całego kraju, np. .