Możemy wykonywać doskonałe usługi, a do tego oferować niewygórowane stawki. Identycznie jeśli w grę wchodzi produkcja, itp. Jednakże jeśli w zupełności nie będziemy potrafili dbać o PR, a na dodatek wokół naszej firmy najdzie niejako negatywna aura, zapewne będziemy mieć znaczne problemy. Czyli jeśli nie chcemy zauważyć wielkiego spadku liczby zamówień, bez dwóch zdań powinniśmy uważać. W jaki sposób w takim razie zadbać o wizerunek swojej firmy?

Co prawda najczęściej wynajmujemy do tego profesjonalistów, lecz w przypadku niedużych firemek, to w sumie trudno powiedzieć, iż aż tak znaczny koszt ma rację bytu.

Spotkanie, zebranie

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Na początku należy omówić temat tzw. media relations (zobacz tu) – bo wiadomo, media są w dalszym ciągu wielką siłą, a więc można powiedzieć, iż jeśli one nie będą nas lubić, zapewne zauważymy niemało nieprzyjemności. I właśnie dlatego należy odpowiednio z nimi działać. A zresztą media są bardzo pomocne! Przecież powodują, że mamy okazję oddziaływać na społeczeństwo. Zatem doceńmy wielkie znaczenie mediów oraz ich oddziaływanie na statystycznego obywatela. Nawet jeśli uważamy, iż jesteśmy w 100% odporni na medialne sztuczki, to wcale tak akurat nie jest.

Trzeba tak jakby przypomnieć sobie, że jest teraz XXI wiek, a więc o swój wizerunek tak naprawdę można walczyć w niesamowicie wielu miejscówkach. Np. bardzo często szczególnie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynali działalność w chwili upadku PRL-u, trochę zbytnio pomniejszają wielkie znaczenie Sieci.

A więc w żadnym przypadku nie można nie użyć Sieci do własnych celów. W dzisiejszych czasach dostęp do Sieci jest standardem, pewnie za pewien czas nawet konstytucja będzie głosiła, że dostęp do Internetu to prawo absolutnie każdego Polaka! Na koniec rada dla jednak w dalszym ciągu amatorów – w żadnym razie nie można sądzić, że dosłownie wszystkie działania wizerunkowe dalibyśmy radę zrobić bez niczyjej pomocy. Zatem można śmiało powiedzieć, iż jeżeli czegoś do końca nie rozumiemy, nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, musimy rozglądać się za tymi firmami, które zajmują się kreowaniem wizerunku, etc. Dbajmy o to, a pewnie będzie dobrze.