Handel jest zajęciem, jakie jest prawie tak stare jak nasza ludzkość. Na początku była to z reguły transakcja bardziej polegająca na wymianie określonych rzeczy. Jedna strona miała coś co potrzebne było drugiej i na odwrót. Handel zawsze niewątpliwie wiązał się z konkurencją, jednak szczególnie dziś ta konkurencja jest ogromna. Już trudniej przebić się ze swoim pomysłem na interes, gdyż rynek jest dosyć mocno przesycony różnymi towarami oraz usługami. Z tego powodu musimy się w jakiś sposób odznaczać i być atrakcyjniejszą firmą dla klientów niż konkurencja. Niewątpliwą zaletą dla ewentualnych klientów jest niższa cena. Z tego też powodu wciąż więcej firm decyduje się na import z Chin. Jak przedstawia się tego typu współpraca i jakiego rodzaju formalności należy załatwić?

towar

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy być czujni już na etapie negocjowania z dostawcą z Chin oraz dokładnie określić wszystkie szczegóły, włącznie z konieczną dokumentacją. Trzeba mieć na uwadze to, że musimy mieć całość dokumentacji w oryginałach jeszcze zanim nasz towar – sprawdź hurtownię towaru z Chin – dotrze do granicy z Polską. Jednak żeby otrzymać całość dokumentacji od strony chińskiej trzeba zapłacić całą należną sumę. Dlatego musimy zdobyć całość gotówki. Nawet jeżeli mamy w planach rozbić płatność na raty, to zapłata całości i tak będzie musiało nastąpić w dość krótkim czasie. W przypadku gdy w grę wchodzi spedycja kolejowa, taki transport trwa mniej więcej dwa tygodnie. Dlatego nie mamy aż tak dużo czasu na dokonanie opłat oraz otrzymanie dokumentów, więc całość powinna być wykonana dość sprawnie.

dokumenty przewozowe

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Do załatwienia wszystkiego potrzeba konkretnych dokumentów. Ważne aby były one po angielsku. Trzeba załatwić list przewozowy, fakturę na towar. Tutaj ważne jest żeby posiadała niezbędne informacje takie jak, nazwę zakupionych rzeczy, ilość sztuk, cenę za pojedyncze sztuki towaru, wartość całości, sposób dostawy, informację dotyczącą tego skąd jest towar, jak również jego wagę netto i brutto. Prócz tego przyda się również dodatkowy dokument, a mianowicie świadectwo pochodzenia (np. import z chin).

W sytuacji gdy chcesz przeczytać poza tym także inne podobne dane na ten temat, to więcej zobaczysz na portalu (https://houseofskills.pl/szkolaprzywodztwa), do którego odnośnik jest tutaj.

Należy bowiem wiedzieć, że niektóre towary dzięki świadectwu pochodzenia mogą mieć obniżone opłaty celne. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni co do wszystkich wytycznych dobrze będzie skontaktować się z agencją celną. W taki sposób nie będzie nam groziło narażenie się niepotrzebne opłaty wynikające z opóźnień. Wszelkie opóźnienia są związane bowiem z dodatkowymi opłatami za przechowywanie towarów, które musimy w jakimś miejscu ulokować oczekując na odpowiednie dokumenty.