Każda osoba, która chociaż raz w życiu szukała pracy z pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie, szczególnie obecnie, kiedy bezrobocie jest naprawdę bardzo dużym problemem społecznym.

cv

Autor: Fabrizio Morroia
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowe znaczenie, bez względu na to, na jakie stanowisko się aplikuje, mają prawidłowo przygotowane dokumenty – CV oraz list motywacyjny. Jak w takim razie je wykreować, by zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania zadowalającej posady?

Pierwszym krokiem powinno być dopasowanie zamieszczanych w dokumentach informacji do stanowiska, które pragnie się dostać. Na przykład, jeśli poszukuje się oferty pracy prezes zarządu warto wpleść w CV i list (zobacz foliowanie) motywacyjne dane o posiadanym doświadczeniu, które dla potencjalnego pracodawcy mogą okazać się ciekawe (źródło artykułu). Nie w każdym przypadku trzeba prezentować wszystkie miejsca, w których się pracowało. Podobnie należy postępować kiedy daną osobę interesuje praca specjalista w określonej branży (więcej na stronie). Sporo osób popełnia błąd i piszę nazbyt długie CV. Dobrze, jeśli wszystkie informacje zostaną zmieszczone na jednej stronie.

Przyszły rekruter nie ma czasu na to, żeby przekopywać się przez setki kilkustronicowych CV. Poza tym, duże znaczenie ma też branża, w której poszukuje się pracy. Gdy pragnie się zostać sekretarką czy specjalistą w sprawach administracyjnych, CV powinno być klasyczne, pozbawione jakichkolwiek ozdobników, z kolei w zawodach kreatywnych, takich jak graficy bądź copywriterzy, interesujące, niesztampowe CV jest zdecydowaną podstawą, toteż można śmiało stwierdzić, że wszystkie chwyty są dozwolone. Dziś na szczęście w sieci można znaleźć specjalne kreatory, które umożliwiają łatwe stworzenie CV oraz listów motywacyjnych.

list motywacyjny

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Odpowiadając na oferty pracy żyrardów warto sprawdzić, czy potencjalny pracodawca nie wymaga wysłania dokumentów aplikacyjnych w języku angielskim. Jest to współcześnie coraz częstsza praktyka, z tego względu lepiej wcześniej napisać CV i list motywacyjny w języku angielskim, żeby później gorączkowo nie tłumaczyć tekstu lub [szukasz pracy] nie poszukiwać tłumacza. Napisanie dokumentów aplikacyjnych można też polecić specjalistom w dziedzinie HR, którzy świetnie wiedzą, jak powinny one wyglądać, żeby przykuwały uwagę.