Prowadzenie firmy zrobiło się w minionych dziesięcioleciach czymś o wiele poważniejszym, niż tylko dyktowaniem poleceń podwładnym. A i nawet w ostatniej połowie XX stulecia, gdy zaczęły się tworzyć naprawdę olbrzymie korporacje, ludzie mimo trudności w wykorzystywaniu komputerów zaczęli poszukiwać rozwiązań, które usprawniają w różny sposób działanie zarządu i usprawniają zatrudnionym wykonywanie ich obowiązków. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła dopiero w czasach, gdy komputery weszły do powszechnego zastosowania, poczęły zajmować nieco mniej przestrzeni niż średniej wielkości pomieszczenie, a ich osiągi sięgnęły dalece bardziej niż do możliwości dodawania i mnożenia. No i wielkość dysków…

Tak czy inaczej przełom nastąpił i dzisiaj, po długotrwałym, stopniowym, jednak sukcesywnym rozwoju obecny jest dzisiaj szereg gatunków programów (samych rozwiązań takiego rodzaju są dziesiątki), jakich przedsiębiorcy potrzebują do ułatwiania pracy pracownikom i sobie. Większość tych oprogramowań jest znana jako trzyliterowy skrótowiec pochodzący od anglojęzycznych, generalnych opisów funkcjonalności takiego systemu. I tak przykładowo program znany jako CRM znaczy w pełnej nazwie Customer Relationship Management i świetnie sprawdza się w funkcjonowaniu większego sklepu detalicznego.

oprogramowanie SAP

Autor: © STRABAG AG
Źródło: © STRABAG AG

Nie należy w zastanawianiu się nad wyborem odpowiedniego oprogramowania do zakupu zapominać o fakcie, że mimo definicji, która w tym momencie oznacza Zarządzanie Relacjami z Klientem, system tego rodzaju może, chociaż nie musi, dawać znacznie, znacznie więcej, niż tworzenie notatek i dodawanie skanów dokumentów transakcji do klientów fizycznych i firm, bądź hurtowników. Generalnie CRM może zagwarantować archiwizację dokumentów, rozsyłanie firmowej korespondencji, zarządzanie dniami wolnymi, przesyłanie krótkich komunikatów… możliwości jest bez liku.

W większych korporacjach dobrze funkcjonują także systemy rozpoznawalne pod nazwą ERP (Enterprise Resource Planning) oraz EIM (Enterprise Information Management).

Gdy fascynuje Cię opisywany temat, to odsyłam do tej strony, gdyż znajdziesz tu mnóstwo ciekawych zagadnień w tym temacie.

Jedno i drugie to także złożone programy służące do planowania, zarządzania i organizacji środków oraz kadry, niezbędnych do realizacji długofalowego planu działania, na przykład stworzenia dużej kampanii, sporej inwestycji i pozostałych przedsięwzięć.

A w przedsiębiorstwach, które manipulują olbrzymimi masami towarów i produkcją, dość popularnym softwarem jest MRP (Material Requirements Planning), czyli system sprawujący kontrolę nad towarem, mieniem i efektami produkcji.
Źródło: