Prowadzenie firmy zrobiło się w minionych dziesięcioleciach czymś o wiele poważniejszym, niż tylko dyktowaniem poleceń podwładnym. A i nawet w ostatniej połowie XX stulecia, gdy zaczęły się tworzyć naprawdę olbrzymie korporacje, ludzie mimo trudności w wykorzystywaniu komputerów zaczęli poszukiwać rozwiązań, które usprawniają w różny sposób działanie zarządu i usprawniają zatrudnionym wykonywanie ich obowiązków. Jednak prawdziwa rewolucja nastąpiła dopiero w czasach, gdy komputery weszły do powszechnego zastosowania, poczęły zajmować nieco mniej przestrzeni niż średniej wielkości pomieszczenie, a ich osiągi sięgnęły dalece bardziej niż do możliwości dodawania i mnożenia. No i wielkość dysków…

Tak czy inaczej przełom nastąpił i dzisiaj, po długotrwałym, stopniowym, jednak sukcesywnym rozwoju obecny jest dzisiaj szereg gatunków programów (samych rozwiązań takiego rodzaju są dziesiątki), jakich przedsiębiorcy potrzebują do ułatwiania pracy pracownikom i sobie. Większość tych oprogramowań jest znana jako trzyliterowy skrótowiec pochodzący od anglojęzycznych, generalnych opisów funkcjonalności takiego systemu. I tak przykładowo program znany jako CRM znaczy w pełnej nazwie Customer Relationship Management i świetnie sprawdza się w funkcjonowaniu większego sklepu detalicznego.

oprogramowanie SAP

Autor: © STRABAG AG
Źródło: © STRABAG AG

Nie należy w zastanawianiu się nad wyborem odpowiedniego oprogramowania do zakupu zapominać o fakcie, że mimo definicji, która w tym momencie oznacza Zarządzanie Relacjami z Klientem, system tego rodzaju może, chociaż nie musi, dawać znacznie, znacznie więcej, niż tworzenie notatek i dodawanie skanów dokumentów transakcji do klientów fizycznych i firm, bądź hurtowników. Generalnie CRM może zagwarantować archiwizację dokumentów, rozsyłanie firmowej korespondencji, zarządzanie dniami wolnymi, przesyłanie krótkich komunikatów… możliwości jest bez liku.

W większych korporacjach dobrze funkcjonują także systemy rozpoznawalne pod nazwą ERP (Enterprise Resource Planning) oraz EIM (Enterprise Information Management). Jedno i drugie to także złożone programy służące do planowania, zarządzania i organizacji środków oraz kadry, niezbędnych do realizacji długofalowego planu działania, na przykład stworzenia dużej kampanii, sporej inwestycji i pozostałych przedsięwzięć.

A w przedsiębiorstwach, które manipulują olbrzymimi masami towarów i produkcją, dość popularnym softwarem jest MRP (Material Requirements Planning), czyli system sprawujący kontrolę nad towarem, mieniem i efektami produkcji.
Źródło: