Opóźniony lot, prawa klienta a odszkodowanie – co warto wiedzieć na ten temat?

Na wymarzone wakacje w odległych krajach oczekujemy niekiedy cały rok. Najczęściej do tych miejsc udajemy się samolotem. Przygotowani na wyjazd, udajemy się na lotnisko. I tu napotykamy problem – odwołano nasz lot. Co teraz? Jako klienci możemy bez problemu przesłać pismo ze skargą, która zagwarantuje nam zwrot funduszy. Istnieje parę przypadków, kiedy przysługuje nam odszkodowanie.

Continue reading “Opóźniony lot, prawa klienta a odszkodowanie – co warto wiedzieć na ten temat?” »

Obowiązki chlebodawcy w stosunku do pracobiorcy

Jednym z wielu blankietów, które winni składać pracodawcy jest ZUS Z-3. Przygotowywany jest przez tych płatników składek, którzy nie są uprawnieni do wypłaty zasiłku, oraz przez płatników, którzy za okres po ustaniu zatrudnienia powierzają należność zasiłku do ZUS-u. W interesie płatnika spoczywa należyte wypełnienie druku, w przeciwnym razie zostanie on zmodyfikowany przez ZUS, w efekcie zawyżając bazę wymiaru zasiłku z przewinienia płatnika.

Continue reading “Obowiązki chlebodawcy w stosunku do pracobiorcy” »

Księgi rachunkowe jako dokładne ewidencjonowanie

Otwarcie ksiąg rachunkowych dla podatników wiodących ewidencję uproszczoną jest zagmatwaną operacją. Dlatego trzeba odpowiednio wcześniej rozpocząć przygotowania do owego procesu. Księgi rachunkowe powinny prowadzić osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, również spółdzielnie socjalne. Ustawa uznaje jednak możliwość zlecenia prowadzenia ksiąg rachunkowych odmiennym osobom.

Continue reading “Księgi rachunkowe jako dokładne ewidencjonowanie” »

Jaki rodzaj pracy ma wybrać programista – freelancer czy etat?

Zagadnienie, które widnieje w temacie tego artykułu, jest naprawdę ważne dla każdego absolwenta, który pragnie pracować jako informatyk. Należy tutaj powiedzieć, że robota na etacie i działalność na własną rękę wykazują znaczące minusy i korzyści. Dalej opiszę zwięźle cechy tych rodzajów zatrudnienia.

Continue reading “Jaki rodzaj pracy ma wybrać programista – freelancer czy etat?” »