Co roku rzesze absolwentów rozpoczyna pierwszą pracę. Nie ważne, czy jest to czasowa praca na umowę śmieciową, czy umowa o pracę (niestety wielka rzadkość), młody człowiek powinien znać garść kluczowych informacji, związanych z światem podatków. Są wszakże w życiu 2 rzeczy, przed którymi nikt nie ucieknie: podatki i śmierć.

Każdy świeżo upieczony zatrudniony mocno się zdziwi, kiedy zobaczy, ile kasy potrąca się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozszyfrujmy skrót: Personal Income Tax. Taki podatek (czytaj też zus składki) musi płacić każdy mieszkaniec Polski, który nie prowadzi prywatnej działalności biznesowej. Ale co oznacza dziwna liczba? To łatwe, jest to odnośnik do formularza , który wysyła się Urzędowi Skarbowemu. Jeżeli odprowadzasz podatek (czytaj też przychód ze sprzedaży) dochodowy samodzielnie, musisz wysłać właśnie ten dokument.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten formularz jest właściwy dla zatrudnionego, za którego należności wysyła pracodawca. To pewien dowód na podejrzliwość w stosunku do podatnika, gdyż mimo faktu, że za niego się płaci podatki, trzeba osobiście zadeklarować i dokładnie rozpisać dochody i należności. Zobacz więcej na – jak już zapewne zauważyliście, literka T najczęściej symbolizuje wyraz Tax. Następne 2 wyrazy to Value Added. Jest to danina pośrednia, którą płaci każdy, kto kupuje produkt w sklepie. W Polsce jest kilka stawek podatku VAT, górna granica to 23 procent.

Akcyza – to specjalna danina, która przynosi budżetowi państwa spore przychody. Akcyza to przyczyna, dla której paliwo i wódka są tak kosztowne.

ZUS – potężna instytucja państwowa, która odpowiada za płacenie wszelkiego typu świadczeń. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przesyłać tobie lwią część twojej emerytury. Każda osoba, który posiada umowę o pracę, ma zagwarantowane to, że zatrudniający uiszcza odpowiednie składki do tej instytucji.

Urlop – dla wielu legendarna rzecz, dostępna wyłącznie w wypadku etatów. Pracujący na tak zwanych umowach śmieciowych mogą obejść się smakiem.