W dzisiejszych czasach rozwój technologiczny przebiega w niespotykanym dotąd tempie. Zwyczajną stała się sytuacja, w której telefon zakupiony nie więcej niż dwa lata temu uznawany jest za staroć, który powinno się jak najszybciej wymienić.

Cloud

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Codziennie w telewizji i internecie widzimy mnóstwo reklam ukazujących kolejne nowinki technologiczne i zachęcających do ich jak najszybszego zakupu. Sporo z nich od swoich prekursorów różni się tylko odrobinę większym ekranem albo troszkę szybszym procesorem. Czasami pojawiają się jednak innowacje, które faktycznie mogą ułatwić życie. Jedną z tych innowacji mogą być dane w chmurze (Interesujące informacje o danych w chmurze). Wprawdzie nie jest to przełom na miarę opracowania silnika spalinowego, jednakże w dzisiejszych czasach korzysta z nich zdecydowana większość ludzi często nawet nie wiedząc o tym. Dane takiej jak na przykład listy naszych kontaktów, prywatne zdjęcia, zapisy naszych rozmów, czy też coś tak banalnego jak nasze osiągnięcia w przeróżnych grach, w większości przypadków są automatycznie przechowywane w chmurze, jeśli tylko urządzenie którego używamy jest połączone z internetem. Taka sytuacja ma oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Niewątpliwie zapisywanie informacji w chmurze może być przydatne na przykład w momencie gdy zmieniamy smartfon i po uruchomieniu nowego trzeba tylko zalogować się na własne konto, a wszystkie dane jak na przykład lista kontaktów czy też ustawienia aplikacji automatycznie ukażą się na nowym sprzęcie. W kontekście wad trzeba wspomnieć zwłaszcza o zagadnieniach bezpieczeństwa. W ostatnim czasie kilkakrotnie mogliśmy przeczytać o aferach, w ramach których wyciekły prywatne zdjęcia >>> grupapartner.pl/firma/grupa-kapitalowa.html gwiazd. Takie sytuacje podsuwają myśl, że technologia ta może nie być do końca bezpieczna, nie tylko dla ludzi sławnych, ale także dla każdego z nasz. Kolejnym wartym wymienienia przykładem rozwoju technologicznego jest powstanie otwartych systemów operacyjnych. Ten rodzaj systemów operacyjnych stanowi konkurencję dla klasycznego oprogramowania. Charakteryzuje je otwarta struktura oraz fakt, że bez żadnych reperkusji można je dowolnie modyfikować. Przykładem takiego wolnego oraz otwartego oprogramowania jest centos server, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności – Interesujące informacje o centos server.

Podsumowując postęp technologiczny jest elementem naszego życia i na tym etapie prawdopodobnie nie da się go już powstrzymać. Codziennie korzystamy z nowych technologii, często nawet nie poświęcając temu uwagi. Technologie te mogą wprowadzić wiele pozytywnych zmian, ale także niekorzystnych sytuacji. Istotne jest, aby używać ich z rozwagą i pamiętać, iż to technologia musi pracować na nasze konto, a nie odwrotnie.