Wszystko ma przeznaczone miejsce, każda rzecz powinna gdzieś przynależeć. Gdy pomyślimy o śmieciach to codziennie nie zastanawiamy się nad tym, gdyż to rzecz mało ważna. Od kiedy została wprowadzona w życie nowa regulacja o segregacji śmieci sprawa troszkę się zmieniła, ale jak pokazuje doświadczenie ludzie raczej przyzwyczaili się do tej zmiany. Mimo to, są też inne sytuacje, kiedy nie możemy wyrzucać każdego śmiecia do normalnego kubła.

śmieci

Autor: Franco
Źródło: http://www.flickr.com
Tak jest przykładowo podczas remontu, gdy zbiera się dużo odpadów, jak gruz. W takiej okoliczności najkorzystniej zamówić kontener na tego typu odpady. Co jednak z innymi odpadkami, takimi jak utylizacja odpadów medycznych?Istnieją specjalne przepisy, jakie to regulują. Najważniejsza jest treść artykułu trzeciego z dnia 27 kwietnia 2001 o odpadach. Wyrażona tam definicja o odpadach medycznych, jako o typach odpadów,jakie mają związek z zapewnianiem świadczeń zdrowotnych, a także prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w dziedzinie medycyny, jest ważna i definiująca tę tematykę (całkiem pomocna strona, mądrze jest odwiedzić).

Jeśli poszukujesz dodatkowych informacji na przedstawiany wątek, to śmiało zobacz to uzupełniające info (http://www.cik-wisniewski.pl) – ono też okaże się godne Twojego zainteresowania.

Ta definicja odpadu medycznego odnosi się do każdej substancji ciekłej, stałej i gazowej, która jest w związku z działalnością medyczną. Pasuje również do lecznictwa otwartego, zamkniętego czy w obiektach badawczych i eksperymentujących na żywych organizmach. Dodatkowo, można do tego zaliczyć również różnorodne instytuty, punkty weterynaryjne czy lecznice zwierząt.

Co bardzo ważne, w takiej grupie są również odchody ciekłe i stałe (zwierzęce i ludzkie), co oznacza, że medycznym odpadem będzie także krew czy wydzielina ludzka, a także sanitarki i monitor kardiologiczny. Taka zawiła sytuacja powoduje, że musimy stosować skomplikowane i dość kosztowne sposoby utylizacji. W naszym kraju każdego roku powstaje około dwieście tysięcy ton tych odpadów, ale około 80% ma charakter komunalny. Inne 20 procent to odpady specjalistycznego traktowania, czyli odpady patologiczne, specjalne i infekcyjne. W sumie, i nie ma co się dziwić, odpady (www) o charakterze szpitalnym od zawsze uważano za bardziej niebezpieczne niż komunalne. Główny powód to naturalnie ryzyko skażenia środowiska różnymi drobnoustrojami.

Źródło: http://utylinia.pl/