Rejestracja działalności gospodarczej – wbrew obiegowej opinii – nie jest procedurą zawiłą. W poniższym artykule opiszę podstawowe procedury, jakie musimy wykonać, by założyć własną działalność.
Od 1 lipca 2011 funkcjonuje w naszym kraju tzw. “jedno okienko”, dzięki któremu można zarejestrować działalność w jeden dzień.

urząd

Autor: stephen bowler
Źródło: http://www.flickr.com
Wpisów dokonuje Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej, jednostka podległa Ministerstwu Gospodarki. Pierwsze kroki musimy skierować do właściwego urzędu miasta. Niezbędnym dokumentem będzie nasz dowód jak też wypełniony wniosek CEIDG-1. Chcąc zaś założyć biznes przez sieć internetową, nieodzowny będzie tzw. profil zaufany. Założenie profilu zaufanego może z początku zdawać się zbyteczne (konieczna jest wizyta w urzędzie), ale w dalszej działalności może okazać się on bardzo pomocny (przykładowo do posłania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej). Następnym etapem będzie wizyta w ZUS-ie, bowiem Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej przekazuje do ZUS-u jedynie informację o tym, iż powstała nowa firma. Trzeba jeszcze dokonać zgłoszenia posiadacza firmy jako ubezpieczonego. Takiego zgłoszenia dokonujemy w ciągu 7 dni od założenia działalności, we właściwym oddziale. Autor

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest to nasza pierwsza firma, potrzebny będzie numer REGON.

Jeśli zaciekawił Cię zaprezentowany zagadnienie, poznaj serwis obsługa loterii, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoją wiedzę.

W przeciągu tygodnia od przesłania przez Centralną Ewidencję Informacji o Działalności Gospodarczej wniosku do Urzędu Statystycznego, będzie przypisany nam unikatowy numer REGON (na ogół trwa to ok. 2 dni roboczych). Nie będzie obowiązku odwiedzin w Urzędzie Skarbowym, za wyjątkiem osób które zamyślają być podatnikami podatków VAT. W tymże przypadku koniecznie jest wypełnienie formularza VAT-R, jaki należy złożyć w właściwym Urzędzie Skarbowym razem z uiszczeniem opłaty 170 zł. Osoba rejestrująca firmę zobligowana będzie również do posiadania rachunku w dowolnym banku. Pewne branże wymagają koncesji, w związku z tym przed rozpoczęciem działalności musimy upewnić się czy nasza firma nie wymaga specjalnych zezwoleń.
Jeśli potrzebujemy pomocy w prowadzeniu firmy, starczy w Google wbić wyrażenie: biuro księgowe Bielsko-Biała bądź biuro rachunkowe Bielsko-Biała, opcjonalnie usługi prawne – jeśli prowadzimy firmę w tym mieście. Z całą pewnością znajdziemy profesjonalistów którzy pomogą nam w trudnych kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu.