W dzisiejszych czasach różnorodni artyści mają znacznie więcej pola do popisu, niż dawniej. Nie jedynie coraz więcej ludzi bierze udział w odbiorze sztuki, znane są nowe techniki i środki przekazu, wśród których da się wybrać najodpowiedniejsze, ale też można korzystać z rozmaitych działań promocyjnych dostępnych w internecie.

Niemniej ma w posiadaniu to także drugą stronę medalu – w dwudziestym pierwszym wieku jednakowo popularne, jak korzystanie z działalności artystycznej, jest też zjawisko piractwa w internecie, z jakim niemal każdy miał pośrednio albo wprost do czynienia.

Czy podoba Ci się prezentowany tekst? Jeżeli tak, to przeczytaj poza tym szczegóły w serwisie kancelarie prawne Wrocław, ponieważ one też mogą okazać się dla Ciebie niezwykle wartościowe.

Wydaje się, że to zjawisko jest nie do uniknięcia, są jednak sposoby pozwalające co najmniej na znaczne jego ograniczenie. Nawet, kiedy dany twórca zostanie internetowo okradziony, ma on – , a także jego pośrednicy – prawo do bronienia się przed piractwem. W dzisiejszych czasach prawa autorskie pozwalają na stabilną ochronę dóbr kulturowych, i dlatego na pewno należy z nich korzystać.

Praca przy komputerze

Autor: Juhan Sonin
Źródło: http://www.flickr.com

Jest dużo licznych sposób na ochronę swoich praw autorskich – ogrom mimo to jest uzależnione od medium, w których wytwarza poszczególny artysta. We wszystkich przypadkach da się dla przykładu zafascynować się organizacjami chroniącymi prawa twórców. W momencie, gdy twórca jest fotografem, na pewno powinny go zafascynować prawa autorskie do zdjęć – można zorientować się o dużej ilości ciekawych sprawach na ten temat i dowiedzieć się, czego trzeba unikać podpisując umowy, jaka z biegiem czasu może okazać się niepomyślna. Istotne dla dużej ilości twórców jest też właściwe przestrzeganie prawa w sieci, nawet wtedy, kiedy zdjęcia są zamieszczane do użytku publicznego, lecz z rozmaitymi ograniczeniami – dla przykładu da się zastrzec, że nie są stworzone do użytku komercyjnego. Dzięki temu początkujący oraz średnio doświadczeni fotografowie mogą znacznie się wypromować, bez utraty przy tym szans na zarabianie.

Autor

Elementarne pojęcie, które należy znać rozpoczynając pracę w branży artystycznej to podmiot prawa autorskiego – jest to prawne określenie na twórcę, które wiele razy jest w stanie się odnaleźć w umowie.

Sądzisz, że potrzebny jest Ci bieżący wpis (http://www.rateco.pl/) na ten zagmatwany temat? Nadchodzimy z pomocą – szczegółowe wiadomości odszukasz na naszej następnej witrynie.

Z pewnością dobrze mieć świadomość, iż przedmiotem ochrony prawnej jest nie tylko dzieło artystyczne dostępne w formie materialnej lub cyfrowej (chociażby obraz malarski, płyta z utworami muzycznymi), ale także najróżniejsze prace naukowe lub techniczne – w tym dla przykładu projekty architektoniczne, artykuły w prasie, oraz aplikacje komputerowe. Na pewno trzeba odróżnić autorskie prawa osobiste oraz majątkowe – z reguły okazują się mylone, a istnieje między nimi trochę fundamentalnych różnic.