Systemy komputerowe w firmie pomagają we właściwym zarządzaniu zasobami i w wykorzystywaniu dostępnych danych. Nawet bardzo mała firma może pozwolić sobie na zakup pakietu takiego oprogramowania, które w powszechnym języku określa się skrótem „erp”.

Kolor do wyboru Eee PC 1015PEM

Autor: Asus
Źródło: Asus
Jest to potrzebne przykładowo w czasie prowadzenia sprzedaży wysyłkowej. Tego rodzaju oprogramowanie może przykładowo monitorować wpłatę za zamówiony towar, dostępność produktów w magazynie i sporządzać faktury i rachunki. W wypadku sklepu w Internecie pozwala to na ograniczenie kompetencji pracownika do zbierania i wysyłania kupowanych produktów, co eliminuje niebezpieczeństwo ich pomylenia i zwiększa dzienną ilość obsłużonych klientów, co oczywiście przekłada się na zadowolenie kupujących.

Oferta oprogramowania skierowana do małych przedsiębiorstw jest bardzo bogata. Producenci udostępniają na przykład bezpłatny okres próbny w celu poznania pakietu programów oferowanych przez określoną spółkę. Oprócz podstawowych aplikacji zarządzających danymi, przedsiębiorca może zamówić mobilne programy pozwalające na śledzenie funkcjonowania przedsiębiorstwa przy użyciu telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego. Taki oprogramowanie umożliwia również elektroniczny obieg dokumentów, przy zachowaniu ich bezpieczeństwa. Wszyscy producenci starają się także dojść do tego, by cały system można było obsługiwać w sposób intuicyjny. Umożliwia to zarządzanie przedsiębiorstwem nawet osobie, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z komputerami.

Ceny pakietów są bardzo różne, zależnie od liczby programów tam działających, oraz ich rodzaju. Najprostsze pakiety dla niewielkich przedsiębiorstw można nabyć już za trochę ponad sto złotych, systemy dla większych przedsiębiorstw mogą kosztować w granicach tysiąca złotych. Dla osób dopiero zakładających firmę taka cena jest niezwykle przystępna, na dzień dzisiejszy posiadanie tego rodzaju oprogramowania jest niemalże koniecznością przy prowadzeniu działalności w sieci. Oferta dla większych przedsiębiorstw jest zawsze wyznaczana indywidualnie, ich cena bywa wielokrotnie wyższa, jednak w takim wypadku i możliwości pakietu są dużo większe.