Crowdfunding nadal jest zjawiskiem raczej nowym na terenie Polski. W skali świata pojawił się stosunkowo wcześniej, zdobywając błyskawicznie dużą popularność. Mówiąc ogólnie polega na wspieraniu finansowo rozmaitych przedsięwzięć za pośrednictwem sieci WWW.

crowdfunding ikonografika

Autor: Rocío Lara
Źródło: http://www.flickr.com
Sieć WWW jest bowiem współcześnie ogromnie popularnym i chętnie wykorzystywanym medium. Użytkownicy Internetu stanowią niezwykle dużą liczbę, która jest w stanie osiągnąć bardzo dużo przy odpowiednim wkładzie własnym. Istota crowdfundingu przejawia się w jak największej ilości ludzi, którzy chcą wesprzeć dany projekt. Sumy wysyłane przez internautów są niezwykle różne, bywają niskie. Ważne, by na określony cel wpłaciło jak najwięcej ludzi. Na stronach do crowdfundingu autor określonego projektu wyznacza czas, w jakim odbywa się wspieranie określonej rzeczy. Celem jest zebranie konkretnej sumy w podanym przedziale czasowym.

Przedsięwzięcia finansowane za pomocą crowdfundingu

Praca zespołowa

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Finansowanie społecznościowe jest rozwiązaniem pozwalającym na osiągnięcie bardzo zróżnicowanych celów. Na tego typu stronach jak indiegogo w Polsce udzielają się rozmaici użytkownicy, część z nich jest przykładowo artystami, którzy chcą zrealizować swoje dzieła z pomocą finansowania internetowego.

Często zdarza się, że w ten sposób zespoły muzyczne planują zgromadzić środki finansowe na nagranie debiutanckiej płyty i tylko w ten sposób mogą to osiągnąć. Na stronach tego typu można znaleźć także projekty dotyczące planów utworzenia swojego biznesu przez niektórych ludzi. Jest także spora część projektów opierających się na wyjazdach zagranicznych, na które zbierane są środki.Crowdfunding na terenie Polski

Jak już zostało nadmienione w Polsce finansowanie internetowe jest procesem raczej nowym, lecz ulega prężnemu rozwojowi. Na terenie kraju bardzo dużej liczbie osób udało się do chwili obecnej osiągnąć zamierzone cele i spełnić marzenia dzięki finansowaniu społecznościowemu. Na polski crowdfunding składa się zestaw portali internetowych, zarówno ogólnych, jak i takich, które są typowo przeznaczone do konkretnej dziedziny – rodzimy portal crowdfundingowy. Są więc strony dotyczące tylko przedsięwzięć o charakterze artystycznym, jak również te, które dotyczą działań charytatywnych. Z najbardziej znanych portali tego rodzaju korzysta wiele tysięcy użytkowników.