Marketing sportowy polega na wykorzystywaniu narzędzi marketingowych do wypromowania produktów bądź usług powiązanych ze sportem. Mogą to być na przykład ciuchy, sprzęt sportowy, usługi trenerskie itp. Gdzie jeszcze możemy się z nim spotkać? Taki marketing często stosowany jest też w przypadku produktów, które nie są bezpośrednio związane ze sportem, jednak umacnia świadomość odbiorców o powiązaniach między reklamowanym produktem a konkretną dyscypliną sportu. Przykładem takiego zastosowania marketingu sportowego może być wsparcie klubu piłkarskiego przez producenta piwa.

praca przy komputerze

Autor: Southbank Centre
Źródło: http://www.flickr.com
Co więcej, wizerunek sportowców jest współcześnie często wykorzystywany także w reklamach produktów, które nie mają w ogóle związku ze sportem, jednak ze względu na popularność sportowca, czy też całej drużyny cieszą się dużą oglądalnością, a co za tym idzie zapewniają wysoką efektywność. Obecnie z marketingiem sportowym mamy do czynienia już nie tylko na stadionach czy oglądając telewizję. Ze względu na rozwój social media, marketing (zobacz agencja marketingu bezpośredniego) sportowy jest doskonale widoczny w sieci – przyjmuje formę social media marketingu, który spotkać można na portalach takich jak Facebook, Twiiter, Instagram, a także na blogach. Sportowcy umieszczają na swoich profilach zdjęcia, na których dostrzec można chociażby branding sponsora. Na blogach lifestylowych, czy też typowo sportowych publikują sponsorowane posty, w których przedstawiają zalety produktów bądź po prostu sugerują go za pomocą zdjęć dołączonych do postów.

Często marketing ma formę zabawy oraz integracji z odbiorcami. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że sport to poważny biznes, a co za tym idzie marketing (link tu…) sportowy związany jest z działaniami ekspertów, które mają za cel generować ogromne zyski. Znane nazwiska, wszechobecna moda na sportowy styl życia i różnorodne formy promocji sprawiają, iż chętnie nabywamy reklamowane produkty. Łatwość ich dostępu za pomocą sklepów internetowych decyduje niekiedy o tym, że nasze zakupy nie zawsze okazują się przemyślane. Marketing sportowy niekoniecznie powiązany jest ze zdrowiem i aktywnością fizyczną, a mimo to potrafi na nas silnie oddziaływać ze względu na na np. autorytet sportowca. Wystarczy spojrzeć na tę kwestię od strony kibica i przepis na sukces reklamy wydaje się prosty.

praca przy komputerze

Autor: LibreCon Bilbao
Źródło: http://www.flickr.com
Niekiedy marketing może mieć na nas dobry wpływ, np. zachęcić do zdrowego trybu życia, jednak jeśli za jego sprawą dokonamy zakupów, których później żałujemy pamiętajmy, że możemy skorzystać z prawa na zwrot towaru bez podania przyczyny (czytaj więcej), oczywiście gdy produkt ten nie był przez nas używany. Ponadto robiąc zakupy w internecie, warto pamiętać również o bezpieczeństwie. Hakerzy mogą wykorzystać na przykład Chrome hasła, które zapisujemy automatycznie. Możemy jednak to zmienić odpowiednią konfigurują przeglądarki, w taki sposób, by Chrome hasła były przechowywane wyłącznie w przypadku wyrażenia na to zgody użytkownika w każdym przypadku (zapoznaj się ze szczegółami). Warto tak ustawić przeglądarkę, by nigdy nie zapisywała nazwy użytkownika ani hasła na tej stronie, co zwiększy nasze bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie.