Wraz z początkiem 2015 roku zmieniły się przepisy dotyczące posiadania kas fiskalnych.Musi je posiadać każdy, kto sprzedaje towary osobom fizycznym. Prawo dotyczyło także ryczałtowych rolników. Podatnik jednakże nie musi stosować kasy, kiedy jego roczne obroty są mniejsze niż 20 tysięcy złotych. Taka kwota dotyczy tych przedsiębiorców, którzy działalność prowadzą przez cały rok. W innych przypadkach wszystkie kwoty obliczane są w zależności od miesięcy działalności.

kasjerka przy kasie

Autor: kleuske
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy kasa fiskalna będzie potrzebna od 2015 roku? Nawet wtedy, kiedy rezerwowano lub nabywano bilety, nawet przelewem, co w poprzednich latach zwalniało z obowiązku. Dodatkowo kasę muszą posiadać osoby, które wszystko zawierają na fakturach, bez względu na ich ilość. Nadal kasę bezwzględnie muszą posiadać między innymi firmy oferujące wszystkie nośniki danych, perfumy, sprzęt telekomunikacyjny, przeróżne części do pojazdów lub oferujące usługi kosmetyczne albo fryzjerskie. Dostępna jest także ulga na zakup kasy. Kto może z niej skorzystać? Jeżeli firma wykonuje wszystko w wyznaczonych terminach, skrupulatnie spisują sumy podatku, mogą dostać ulgę na zakup kasy. Należy wiedzieć, że można odliczyć od podatku aż 90 procent ceny, jednak nie może to być kwota przewyższająca 700 zł. Przedsiębiorca ma oczywiście także możliwość innych ulg, np. możliwe jest odliczenie składek ZUS. Zatrzymajmy się jednak na kasach fiskalnych.

Masz chęć poznać inne tak samo praktyczne porady? Jeżeli tak, to zobacz tutaj, a na pewno nie odczujesz zawodu.

Jakie wymagania trzeba spełnić? Podatnik musi posiadać wszystkie dokumenty, które mogą potwierdzić pełną zapłatę za kasę fiskalną. W dodatku jeszcze przed tym, kiedy rozpocznie się tworzenie spisu, należy zgłosić do Urzędu Skarbowego, w jakim miejscu będą używane i jaka jest ich liczba. Ulga nie posiada określonej daty granicznej, dla której należy ją wykorzystać.

kasa
Co z kolei w wypadku osób zwolnionych z VAT. Jeżeli nie jesteśmy zwolnieni wystarczy zaznaczyć ulgę podczas wypełniania deklaracji VAT. Skoro jednak tego nie przeprowadzamy, czy mamy szansę na ulgę na kasę fiskalną? Tak, jest to możliwe. Tak jak podmiot rozliczający VAT, musi wykonywać ewidencje obrotów w konkretnych terminach, wówczas ulga jest możliwa, zostanie zwrócona na rachunek bankowy. Wcześniej przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek, który powinien zawierać dane, takie jak: adres, nazwisko i imię, NIP, wszelkie dokumenty, które potwierdzą kwotę zakupu posiadanych kas fiskalnych, dane osoby, która serwisuje opisywane urządzenia, wszystkie dane potrzebne do zrobienia przelewu bankowego, czyli przede wszystkim numer konta. Jeśli zależy nam na otrzymaniu ulgi i zwrocie finansów, warto dokładnie przestrzegać wszelkich terminów. Wówczas z pewnością nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Więcej na .