Kiedy dwójka studentów spostrzega na chodniku zadrukowaną kartkę papieru, to wówczas jeden z nich pyta, czy to faktycznie coś istotnego, a drugi replikuje, że nie wie, ale na pewno warto ów dokument skopiować – taką anegdotę można było kilkanaście lat temu usłyszeć od dwudziestolatków uczących się na politechnikach.

Choć komputery były już wówczas w powszechnym użyciu, to jednakże ani biblioteki uniwersyteckie, ani także księgarnie nie udostępniały książek w wersji elektronicznej w takiej liczbie, jak teraz, a kopiowanie chociażby jednego podrozdziału z podręcznika było zbawieniem dla tych słuchaczy, którzy nienawidzili sporządzać notatek. Gdyby jednak ktoś sądził, że szybki rozwój nauk informatycznych i upowszechnienie się smartfonów w znaczącym stopniu zmniejszy zapotrzebowanie na usługi ksero, to z pewnością byłby w błędzie.

Może Cię zainteresować –

drukarka w drukarni

Źródło: http://www.sxc.hu

Powielanie części lub nawet całości podręczników, jak i notatek sporządzanych w trakcie ćwiczeń jest nieodłącznym elementem życia studenckiego. Chociaż współczesne drukarki mają programy umożliwiające wykonywanie wymienionej czynności, to jednak młodzi ludzie rzadko kserują materiały we własnym zakresie, bo koszty byłyby wówczas o dużo większe. A na terenie dużych aglomeracji funkcjonują punkty ksero, które gwarantują usługobiorcom upusty, jeśli np. konkretna osoba zamierza zlecić wykonanie większej liczby kopii. Takie usługi mają w ofercie handlowej również i same miejskie drukarnie. Choć za pomoc w kopiowaniu trzeba oczywiście zapłacić, to jednak studenci zwykle są zadowoleni, ponieważ w ten sposób mogą zaoszczędzić na czasie.

Zobacz również: banery Bydgoszcz – (kliknij, zobacz, sprawdź)

Ponieważ żyjemy w XXI wieku, to materiały jesteśmy w stanie kopiować także w formie elektronicznej. Dla przykładu, notatki z wykładów nie zawsze trzeba powielać w tej konwencjonalnej, czyli papierowej formie, lecz można je zeskanować, a potem zrzucić np.

Przekonaj się, że nasze odnośniki (https://sunrent.pl/) prowadzą wyłącznie do interesujących portali. Jeżeli zainteresowały Cię jakiekolwiek dane, to te odnośniki mogą Cię przenieść Cię do przydatnych portali.

na dysk komputera albo smartfona. Oprócz tego można też nabyć naklejki na cd oraz same płyty, aby utrwalić treść na innym nośniku danych – staranne podpisanie płytki umożliwia jej błyskawiczne odnalezienie w posiadanym zasobie. Przy okazji warto także zauważyć, że ograniczenie zużycia papieru, który zasadniczo i tak w końcu ląduje w koszu, jest w pełni uzasadnione – tak czy siak ekologia to przecież dziś bardzo modne słowo.