W wielu firmach, szczególnie tych mniejszych nie będzie osoby, jaka będzie się zajmować ściśle sprawami księgowymi. Z reguły w tego typu sytuacjach rozliczeniami podatkowymi zajmować się będzie wyspecjalizowane biuro księgowe, i dla właściciela rozwiązanie tego typu jest najkorzystniejsze. Nie musi on płacić za cały etat dla księgowego, co czasami sporo kosztuje, odpada także cała obsługa związana z zatrudnienie czy też płacenie składek.

pracownik firmy

Autor: Ragnar Jensen
Źródło: http://www.flickr.com
Od biura rachunkowego otrzymuje się pojedynczą fakturę, a dodatkową zaletą jest to, że przeważnie jest się chronionym na wypadek jakiś pomyłek w rozliczeniach. Najczęściej po stronie rachunkowego biura będzie także leżało rozliczanie spraw kadrowych, więc rzeczy takie jak wysokość składek zus do zapłacenia czy wyznaczenie chorobowego również właściciel firmy raczej dostanie . Oczywiście aby się dało to wszystko odpowiednio policzyć, to księgowi będą musieli otrzymać wszystkie niezbędne dokumenty i informacje. Konieczne więc będzie przekazanie wszystkich faktur sprzedaży, a także listy poczynionych zakupów i innych kosztów jakie zostały poczynione w danym okresie.

Jednak nawet jeśli sprawami księgowości będzie się zajmowało biuro, to warto w firmie mieć kogoś, kto będzie nadzorował codzienną pracę biura. A pomimo tego, co się może wydawać, takiej pracy raczej nie brakuje, wręcz przeciwnie, czasami pojedyncza osoba naprawdę ma co robić. Do obowiązków jej może na przykład należeć codzienne odbieranie telefonów i listów, prowadzenie ewidencji urlopów i pilnowanie pracowniczych badań.

Dlatego też musi ona umieć na przykład sporządzić skierowanie na badania okresowe i potem uzupełnić akta osobowe (prawidłowe skierowanie na badania). Często tego typu biurowi pracownicy powinni także mieć choć trochę orientacji w niektórych rodzajach rozliczeń firmowych. Jeśli bowiem będzie trzeba w pewnym momencie rozliczyć delegację pracownika lub ekwiwalent za pranie odzieży roboczej, to jednak byłoby pożądane, aby też się tym mogli zająć (więcej w poradniku przedsiębiorcy). Takich różnych obowiązków będzie znacznie więcej, widać więc dobrze że nawet na takim stanowisku jest potrzebna szeroka wiedza.