Leczenie narkomanii to ewidentne wyzwanie, tak samo dla osoby uzależnionej, jak też dla terapeutów trudniących się takim leczeniem. Nasza placówka oferuje fachową terapię dokładając wszelkich wysiłków, by pomóc pacjentowi w pokonaniu uzależnienia. Na czym wobec tego polega terapia ludzi uzależnionych?

kontur głowy człowieka

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim leczenie narkomanii rozpoczyna się od detoksu pozwalającego na pozbycie się z organizmu substancji odurzających. Następnym krokiem jest wielotygodniowy program terapeutyczny, w trakcie którego uzależniony musi zachować abstynencję. Jest to kluczowy wymóg przystąpienia do terapii. Terapia (odkryj stronę) daje najlepsze efekty, jeżeli jest prowadzona w warunkach stacjonarnych. Uzależniony znajduje się pod nieustanną opieką, zaś oddziaływania terapeutyczne są w miarę możliwości jak najbardziej intensyfikowane przynosząc oczekiwane rezultaty.
Terapia leczenia narkomanii składa się m.in. z terapii indywidualnej oraz terapii grupowej. Terapia wejdź w grupie uprzytamnia osobie uzależnionej, że nie tylko ona próbuje rozprawić się z tym trudnym problemem. Posiadając wsparcie pozostałych uczestników oraz poznając ich doświadczenia prościej jest wyjść z uzależnienia. W trakcie terapii bardzo istotne jest, aby pacjent poukładał wszystkie swoje sprawy odnośnie stosunków z rodziną, życia uczuciowego lub zdrowotnego.

Może to zdecydowanie przyspieszyć powrót do zdrowia. Dodatkowo musi nastąpić zmiana w myśleniu osoby uzależnionej. Trzeba pokazać jej ujemne rezultaty, które spowodowało uzależnienie. Pacjent dowiaduje się, w jaki sposób wrócić do normalnego funkcjonowania, poradzić sobie z emocjami, głodem narkotykowym, zorganizować czas i odmawiać. Terapia w warunkach stacjonarnych nie jest jednak końcem leczenia, a tylko początkiem. Potem konieczna jest terapia ambulatoryjna, w trakcie której uzależniony wprowadza zmiany w życie, bierze udział w spotkaniach indywidualnych, warsztatach tematycznych i jest w grupie wsparcia. Faza ta wielokrotnie trwa nawet wiele miesięcy, dlatego jej program jest dostosowany do aktualnych oczekiwań i możliwości pacjenta, by stale odczuwał opiekę, analizował swoje problemy wraz ze specjalistą oraz dzielił się doświadczeniem z innymi.
Leczenie uzależnień nie jest proste, ale niewątpliwie może przynieść oczekiwane efekty.