Sprawa rozwodowa zdecydowanie nie jest przyjemna, co więcej, dla wielu osób, to pierwsza styczność z wymiarem sprawiedliwości. Gdy nie mamy doświadczenia w tej dziedzinie (ponieważ trudno przecież mieć) czujemy się bardzo zagubieni na tego typu rozprawach, a z pewnością zażenowani, iż powinniśmy poruszać osobiste kwestie przez obcymi ludźmi. Jednakże gotowość do udzielania odpowiedzi na ciężkie pytania, lecz również wysłuchania odpowiedzi współmałżonka to konieczność do zwycięstwa w tego rodzaju wojnie nerwów.

pani adwokat

Autor: Sally T. Buck
Źródło: http://www.flickr.com
Z pewnością przyzna to każdy adwokat. Konieczne jest pokazanie, że nastąpił trwały i pełny rozkład pożycia małżeńskiego w obszarze uczuciowym, fizycznym i ekonomicznym. Tego rodzaju sprawy rozstrzyga sąd okręgowy, dokonuje tego w trybie procesu. Prawo do wniesienia pozwu o rozwód (zobacz http://www.adwokatchojka.pl/rozwody.html) posiada jednak i druga strona. Ażeby to udowodnić stosowanych jest parę procedur, jednakowoż na wstępie obowiązkowo należy odbyć jedno postępowanie pojednawcze przed ustaleniem terminu pierwszej rozprawy. Jeśli w okresie postępowania pojednawczego nie nastąpi pojednanie, to przewodniczący ustala rozprawę.

Może Cię również zainteresować – prawnik (on)

Na tego typu sprawę trzeba się solidnie przygotować, z pewnością na udzielanie odpowiedzi na zadawane pytania. Powinniśmy się także spodziewać pytań z drugiej strony, albo kolejnych pytań ze strony sądu. Wszystko zależne jest od konkretnego wątku, więc czy sprawa odnosi się do| samego rozwoju, a być może rozwoju z orzeczeniem o winie, lub w grę wchodzą również alimenty. Co interesujące, jeżeli sąd uzna, że są przesłanki za zachowaniem małżeństwa, to może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego.

Identycznie wygląda sprawa w kwestii dążenia do polubownego załatwienia spornych kwestii pomiędzy małżonkami, odnoszących się do potrzeb rodziny, a więc alimentów czy sprawowania opieki nad potomstwem. Należy również potwierdzić, iż dosyć rzadko, gdy sprawa rozwodowa rozpoczyna się i kończy na jednej rozprawie, najczęściej tak to wygląda, jak w danej sytuacji obie strony pragną ugodowo zakończyć związek małżeński i nie mają względem siebie jakichś roszczeń, natomiast wszelkie wątpliwości zostały wcześniej skrupulatnie omówione. W takich okolicznościach więc sprawa jest w stanie zakończyć się bardzo szybko, co jest przecież na rękę obu stronom. Jak jest to realne warto tak działać.

Może Cię zainteresować: prawo rodzinne