Każdy właściciel biznesu, któremu zależy na dobrej promocji własnej marki, sięga po narzędzia marketingowe, które pozwalają na poszerzenie świadomości marki na przykład w sieci, rozgłaszanie świetnej opinii o własnej marce oraz całościowe zadbanie o konsumenta – zarówno przyszłego, jak i obecnego. Czasami są to rozwiązania zakładające duże nakłady finansowe, ale czasami niewiele potrzeba żeby zaistnieć i wybić się.

Punkty promocyjne

Źródło: http://pl.freepik.com/
Narzędzia stosowane przez marketingowców zwykle wyzwalają wśród odbiorców komunikatu proste mechanizmy, nad którymi nie są w stanie panować, bo często nawet nie są ich świadomi. Możemy tu mówić przykładowo o podświadomym przywiązaniu do marki czy o projektowaniu wyborów. Jak wiele można zrobić, aby z klienta „jednorazowego” uczynić klienta lojalnego?

Okazuje się, że bardzo wiele. Co więcej, mniej energii poświęcimy na utrzymanie klienta, który już poznał markę, niż na działania związane z zyskaniem zaufania osoby, która klientem jeszcze nie jest, ale bardzo chcielibyśmy, aby była. Powtórzmy, bo to istotne – retencja, czyli utrzymanie klienta, to ruchy wielokrotnie tańsze i mniej energochłonne niż akwizycja – czyli zdobycie nowego klienta. Z pomocą przychodzi marketing relacji, który dostarcza takie rozwiązania, jak systemy lojalnościowe lub bezpośrednia komunikacja (http://prtime.pl) indywidualna z klientem. Wygląda na to, że wielu przedsiębiorców odrobiło zadanie domowe, ponieważ rozwiązanie, które doskonale działa, czyli systemy lojalnościowe, rozmnożyły się jak grzyby po deszczu, szczególnie w branży usługowej czy handlowej. Kto z nas nie zbiera pieczątek w naszym ulubionym barze czy u fryzjera? Kto nie szuka gorączkowo karty do zbierania punktów w perfumerii czy na stacji paliw? Czy nie wertowaliśmy w ostatnim czasie katalogów z propozycjami wymiany zebranych przez nas punktów?

To właśnie rzeczone systemy lojalnościowe, które wzmacniają nasze przywiązanie do marki, wyrabiają nawyk chodzenia właśnie do tego konkretnego miejsca oraz wywołują poczucie, że za zakupy dostajemy coś w zamian. Marketing (zobacz masowa wysyłka listów ) relacji umiejętnie zatarł granicę między klientem a odległym producentem, bo zaczął zadawać wiele pytań o preferencje konsumentów i zaczął traktować klientów jak najlepszych doradców, na opinii których będzie się opierał wprowadzając na rynek swoje nowe produkty lub ulepszając dotychczas istniejące.

Marketing relacji po prostu wziął pod uwagę doradczą i opiniotwórczą rolę klienta. Wyszedł mu naprzeciw i tym zyskał naprawdę dużo. Wzmocnieniem działań lojalnościowych okazała się komunikacja indywidualna, która sprawiła, że wiele osób ma poczucie wyjątkowości. Personalizowane oferty dostarczane niemal do rąk własnych, drobne podarunki urodzinowe czy telefon z salonu po stu dniach używania nowego samochodu to nieprzypadkowe ruchy, ale dobrze przemyślane zagrania.