Szukając oszczędności, władze samorządowe w Polsce często włączają oświetlenie wyłącznie na parę godzin wieczornych a także porannych. Przykład gminy Trzebielino pokazuje, że dzięki inteligentnej inwestycji można oświetlać drogi oraz ulice przez pełną noc, przy równoległym obniżeniu kosztów energii o ponad 50 procent, co ma kluczowy wpływ na finanse wyżej wspomnianej gminy.

Oświetlenie ledowe

Autor: Ari Helminen
Źródło: http://www.flickr.com
Trzebielino, mała gmina leżąca w środkowo-zachodniej części woj. pomorskiego, licząca powyżej 3800 rezydentów, jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100 procentach oświetlenie uliczne na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe . Całość została uskuteczniona w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności wygenerowanych z redukcji wydatków za energię . Warto uwydatnić, iż zastosowana formuła opłacania nie obciąża budżetu gminy.

W sierpniu 2012 roku, w obrębie gminy dokonano modernizacji 354 opraw świetlnych z czego 213 zastąpiono nowymi oprawami Selenium Led o sile 55W a także 73W. W innych oprawach, po gruntownym przeglądzie, działające dotąd źródła światła zostały wymienione na energooszczędne źródła LED-owe .

Przed modernizacją moc oświetlenia ulicznego we wspomnianej gminie wyn. 54 kW, z kolei po wymianie na oprawy LED jest to 26kW.

Nie wahaj oraz zobacz w najnowszym tekście , w jaki sposób podchodzi do takiego zagadnienia inny redaktor – jego wpis również jest bardzo ekscytujący!

Mało tego zaszła znaczna poprawa oświetlenia ulic, wzrosło poczucie bezpieczeństwa obywateli, zaś koszta zużycia prądu spadły o przeszło 50 %. Zainstalowane oprawy zostały również wyposażone w sterowniki, fabrycznie zaprogramowane narzędzie modyfikujące nasilenie oświetlenia, dzięki którym możemy uzyskać dodatkowe 30 % oszczędności energii.

Nowy system oświetleniowy uruchomiony w Trzebielinie jest nie jedynie energooszczędny oraz proekologiczny, ale także bardziej przyjazny dla obywateli. Białe światło wysyłane przez diody LED postrzegane jest jako bardziej naturalne i jaśniejsze. Przy zainstalowanym białym świetle dużo łatwiej rozpoznaje się przedmioty, formy a także odcienie po zapadnięciu zmierzchu.

Zwiększona widoczność to kluczowy element przyczyniający się do poprawienia bezpieczeństwa na szosach.

Jeśli zainteresował Cię opisywany post, to odnośnik do www pokieruje Cię do podobnych materiałów. Nie ociągaj się tylko kliknij tutaj!

Jednym z najistotniejszych kryteriów jakie na pewno przyświecały gminie podczas modernizacji oświetlenia były koszta. Jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne led ceny w porównaniu z pozostałymi wariantami oświetlenia są naprawdę bezkonkurencyjne.