Niemal każda znacząca organizacja, bez względu na to, czy jest to przedsiębiorstwo, urząd czy innego typu instytucja, jest wykorzystuje w swej pracy oprogramowanie erp, które jest doskonałym narzędziem wspomagającym zarządzanie na rozmaitych płaszczyznach, niekiedy istotnych dla ich funkcjonowania. Tak więc programy te mogą wspomagać procesy występujące w księgowości, finansach, kadrach i płacach, mogą zajmować się kompleksowym przygotowaniem produkcji oraz zarządzaniem procesem produkcyjnym, logistyką, pełnym procesem sprzedaży oraz logistyką i zarządzaniem jakością.

komputery

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Wszystko to zależnie od od organizacji, w jakiej są wdrażane, jej specyfiki, stopnia skomplikowania procesów biznesowych, jakie w niej zachodzą i wielkości danej firmy czy instytucji. W firmach, w których przeprowadza się wiele operacji finansowych, bez wątpienia rozbudowane będą moduły związane z księgowością i finansami, z kolei w jednostkach zatrudniających dużą liczbę pracowników istotne znaczenie będą miały moduły wspomagające zarządzanie kadrami.

Wiele procesów w systemach zachodzi w sposób automatyczny, co pozwala oszczędzać czas, a zarazem koszty funkcjonowania firmy. Systemy ERP ułatwiają synchronizację przepływu danych między poszczególnymi działami w firmie i przez to ułatwiają i skracają proces podejmowania decyzji. Przy ich wykorzystaniu można zapewnić duży poziom bezpieczeństwa i ochronę istotnych danych dzięki temu, że stosują najnowsze, zaawansowane techniki nadawania uprawnień. Wdrażanie systemu ERP jest rzecz jasna długim i skomplikowanym procesem.

Dostawca systemu musi najpierw wykonać określone badania w firmie, które ułatwią określenie obszarów, gdzie wdrożenie systemu przyniesie największe, oczekiwane korzyści, a także zdefiniować parametry, za pomocą których da się to zmierzyć. W związku z tym praktycznie każda implementacja jest specyficzna i dostosowana do klienta. Jeśli za pomocą określonych narzędzi chcemy osiągnąć postawione cele, następuje proces instalacji systemu, który powinien uwzględnić techniczne możliwości klienta, a często wiąże się też z inwestycją w nowy sprzęt.

Ten artykuł jest doprawdy ciekawy? Myślimy więc, że spodoba Ci się także autorska witryna, gdzie znajdziesz masę ekstra wiadomości.

Po instalacji musi on przejść fazę testów, która ma potwierdzić prawidłowe działanie systemu. Zakończony proces implementacji z reguły nie kończy współpracy klienta z dostawcą. Najczęściej współpracują nadal i dostawca prowadzi opiekę nad funkcjonującym systemem, dostarcza do niego up-grady, nowe regulacje prawne itp.