Coraz więcej osób w kraju ukończyło studia, mino to często dyplom nie daje gwarancji pracy w wyuczonym zawodzie. Ów trend utrzymuje się od jakiegoś czasu, dlatego Polska szybko stała się krajem, w którym odsetek wykształconych osób jest bardzo wysoki.

praca

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnej sytuacji sprzyja naturalnie łatwy dostęp do edukacji , a także dobry system stypendialny. Niestety rynek pacy nie jest w stanie przyjąć tylu absolwentów wyższych uczelni. Oczywiście są takie branże, w których nieustannie brakuje kolejnych pracowników, jak chociażby logistyka. Aczkolwiek niektóre branże silniej odczuwają kryzys. Weźmy chociażby branżę edukacyjną. Niż demograficzny bardzo niekorzystnie wpływa na firmy, które zajmują się edukacją.

Tymczasem nie brakuje pracy dla rzemieślników. W wielu miastach szuka się osób do rozmaitych prac budowlanych. Niewątpliwie również w branży budowlanej wymaga się doświadczenia.

praca

Autor: Neon Tommy
Źródło: http://www.flickr.com

Ludzie, którzy potrafią profesjonalnie wykonywać swoje rzemiosło są wręcz rozchwytywani. Atrakcyjne oferty pracy można też znaleźć za granicą. Z dużym prawdopodobieństwem jeśli wpiszemy w przeglądarkę frazę: praca Piła, znajdziemy znacznie mniej ogłoszeń niż pod hasłem: firma (zobacz slogan reklamowy) Norwegia.

Zwłaszcza w Norwegii jest duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Nawet ludzie z małym doświadczeniem , mogą znaleźć zatrudnienie. Z reguły bez trudności znajdują pracę osoby, które wykonują zawód cieśli. Praca cieśla, to zajęcie polegające na obróbce drewna. Często myśli się zawody cieśli i stolarza. Pierwszy z nich trudni się głównie wykonaniem elementów konstrukcji. Stolarz natomiast wykonuje części takie jak: podłogi, okna, drzwi. Dobrze jest pamiętać o tej ważnej różnicy, gdy poszukujemy pracy poza granicami kraju. porady (zobacz marketing szeptany) cieśli wymaga prawie zawsze dodatkowych umiejętności, jak tworzenie i odczytywanie rysunków technicznych.

Ponad to cieśla pracuje na placu budowy, a czasami w głębokich wykopach. Z tego powodu jest to zawód dla osób wytrzymałych fizycznie. Potrzebne są również zdolności manualne. Odpowiednie kwalifikacje należny nabyć, chodząc do szkoły zawodowej lub ucząc się od razu rzemiosła w wybranym warsztacie.
Zobacz też
Będąc cieślą niestety narażamy swoje zdrowie. Konserwacja drewna wymaga niestety użycia toksycznych substancji. Człowiek, który wykonuje ów zawód musi liczyć się z możliwością utraty zdrowia.