Domena jest warta tak wiele, jak dużo jest w stanie zapłacić za nią odbiorca. Wycena domeny jest zawiła i sporo jest zależne od tego, kim jest ewentualny nabywca, i jakie ma projekty. Zamawiając usługę wyceny domeny, uzyskamy przykładową wielkość, którą można osiągnąć za domenę, także zobrazowanie potencjału wiadomego adresu.

przykładowa strona internetowa na ekranie laptopa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Zwykle takie opracowanie wymienia informacje o wykonalnym zastosowaniu adresu na rynku polskim i obcym, analizę językową, wiadomości o statusie domeny w wyszukiwarkach, oraz jej sytuacji legalnej.

O ile nie interesują nas aż tak dokładne wiadomości, bądź po prostu nie chcemy płacić innym za taksację, mamy możliwość zdać się na doświadczenie różnych internautów. W ramach forów dyskusyjnych, zadedykowanych domenom internetowym, lub (telefon OnePlus 7 Pro) komputerom, działają działy, w których jest możliwość spytać o wycenę domeny. Jedną z cech, rozstrzygających o cenie domeny jest sektor, w której może zostać zużytkowana.

przeglądanie Internetu

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Wiedza na temat tego, które gałęzie odpowiednio płacą za domeny na pewno jest przydatna, jednak w ustaleniu konkretnej ceny wywoławczej wspomaga porównanie z analogicznymi domenami, zbytymi w przeszłości. Nie zawsze ta informacja jest osiągalna. Niejednokrotnie strony transakcji wolą zostawić ją dla siebie, tymczasem są serwisy internetowe, które sporządzają takiego typu zestawienia.

Jeśli zaznajomienie się z cenami odrębnych domen niewiele nam powiada i nadal nie jesteśmy pewni, jak dużo powinniśmy dostać za nasz adres na rynku pochodnym, należałoby zapytać o zdanie drugich. Wycenę domen oferują poniektórzy rejestratorzy domen, oraz brokerzy handlujący na rynku drugoplanowym.

Ostatecznie pragnąc zrozumieć cenę swojej domeny, zawsze można zdać się na wolny rynek i wystawić ją na licytacji internetowej. W internecie funkcjonuje kilka giełd domen, dających taką sposobność. Powinno się jednak pamiętać, że na giełdach domen, kupcami są najczęściej inwestorzy domenowi, zainteresowani jak najtańszym kupnem adresu. Wyższą cenę można dostać sprzedając domenę osobie, jaka wymaga jej do realizacji konkretnego projektu. Wycena domeny na różnorodnych narzędziach nie będzie do końca autorytatywna i będą się od siebie różniły