Utrzymanie klienta to w dzisiejszych czasach duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa

Gdy pojawiamy się w sklepie patrzymy na wszystko ciut inaczej niż osoby, które są zatrudnione w sklepie. To coś jakbyśmy byli w dwóch różnych światach. Ale przy zakupach nie zwracamy na to uwagi i spoglądamy na osoby sprzedające czasem z jakimś niesmakiem, bo w sumie mamy już dość tego ich: „a czy w czymś pomóc”, „a czy może zdjąć i podać”? Niby miło i grzecznie, ale nie słyszymy szczerej radości w głosie. I o to właśnie rozchodzi się wszystko, co związane z obsługą klienta, mianowicie brak szczerości w tym, co osoba sprzedająca robi. Zupełnie inna jakość obsługi klienta jest wtedy, gdy sprzedawca – zwany czasami doradcą klienta – wie, co robi i nie jest nachalny, a raczej poznanymi przez siebie technikami potrafi tak nami pokierować, że choć zakupiliśmy o wiele więcej, niż mieliśmy zamiar, to i tak będziemy zadowoleni.

Badania rynku łatwe i skuteczne jak nigdy wcześniej

Obecny konkurencyjny rynek sprawia, że w dłuższej perspektywie czasu pozostaną na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Zalecanym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych trzeba wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, ewaluacji szkoleń, użyteczności serwisów internetowych.

Jakie są różnice między oceną 360 stopni a tradycyjnym sposobem oceny i analizy pracy?

W określonym momencie każdy zatrudniony poddawany jest generalnemu ocenianiu kierownictwa. W określonych, uzgodnionych wcześniej terminach badane są wyniki pracy każdej osoby, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Wtedy niezwykle ważną rolę odgrywa ocena pracownicza. To właśnie dzięki niej możliwy jest awans wszystkich członków zespołu oraz ma duże znaczenie dla wszystkich z kierownictwa. Do głosu w ankiecie dopuszczani są również klienci oraz współpracownicy – zależnie od charakteru firmy.