Utrzymanie klienta to w dzisiejszych czasach duże wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa

Kiedy wchodzimy do sklepu spoglądamy na wszystko zupełnie inaczej niż ludzie, którzy pracują w sklepie. To coś jakbyśmy byli w dwóch różnych światach. Jednak kiedy robimy zakupy nie zwracamy na to uwagi i patrzymy na osoby sprzedające czasem z jakimś niesmakiem, bo w sumie nie chce nam się słuchać tego ich: „a czy szuka pan/pani czegoś konkretnego”, „a czy może coś pokazać”? Niby miło i grzecznie, ale nie słyszymy szczerej radości w głosie. I o to właśnie rozchodzi się wszystko, co związane z obsługą klienta, mianowicie brak szczerości w tym, co robi osoba, która sprzedaje. Totalnie odmienna jakość obsługi klienta jest w momencie, gdy sprzedawca – zwany czasami doradcą klienta – zna się na rzeczy i nie jest nachalny, a raczej poznanymi przez siebie technikami potrafi tak nas nakierować, że choć kupimy o wiele więcej, niż mieliśmy zamiar, to i tak jesteśmy szczęśliwi.

Badania rynku łatwe i skuteczne jak nigdy wcześniej

Obecny konkurencyjny rynek sprawia, że w dłuższej perspektywie czasu pozostaną na nim tylko przedsiębiorstwa świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Zalecanym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych trzeba wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, ewaluacji szkoleń, użyteczności serwisów internetowych.

Jakie są różnice między oceną 360 stopni a tradycyjnym sposobem oceny i analizy pracy?

W określonym momencie każdy zatrudniony poddawany jest generalnemu ocenianiu kierownictwa. W określonych, uzgodnionych wcześniej terminach badane są wyniki pracy każdej osoby, biorąc pod uwagę rozmaite kryteria. Wtedy niezwykle ważną rolę odgrywa ocena pracownicza. To właśnie dzięki niej możliwy jest awans wszystkich członków zespołu oraz ma duże znaczenie dla wszystkich z kierownictwa. Do głosu w ankiecie dopuszczani są również klienci oraz współpracownicy – zależnie od charakteru firmy.