Kim jest aktuariusz i jakimi ważkimi sprawami się zajmuje?

Aktuariusz jest to osoba, która zajmuje się doświadczonym obliczaniem ryzyka a także wartości bieżącej różnych projektów skarbowych, szczególnie takich, które są obarczone jakimś ryzykiem albo też należą do projektów długoterminowych. Aktuariusz to profesjonalista i fachowiec, który jest ściśle związany z branżą finansów, ubezpieczeń lub też planów emerytalnych.

Ocena rezerw na podstawie standardu KSR6 winna być przeprowadzona w każdej prestiżowej firmie

W tej chwili prawdopodobnie w każdej sferze życia stosowane są pewne zasady i zapisy z rozmaitych ustaw. Nieraz nawet o tym nie wiemy, a jednak ciążą nad nami różnorodne przepisy, których musimy przestrzegać. W rachunkowości sprawą niezmiernie istotną jest wycena rezerw, którą zazwyczaj trudni się specjalista w tej branży.

Profesjonalna wycena rezerw a standard ksr 6

W kwestiach finansowych najkorzystniej jest zwracać się do ekspertów w tej materii. Ich pomoc, wskazówki oraz informacje z pierwszej ręki można traktować jako godne zaufania źródło. Nowości tematyczne są na stronach internetowych prowadzonych przez aktuariuszy. Standardy w wycenie rezerw zmieniają się systematycznie, dlatego trzeba sprawdzać wszelkie zmiany na tej płaszczyźnie.

W jaki sposób zdać egzamin aktuarialny i rozpocząć pracę w tej profesji?

Zajęcie w zawodzie aktuariusza znamionuje prestiż, bowiem przygotowanie do tego zawodu wymaga zdania wielu testów i wielkiej wiedzy. W Polsce jest to zawód mało popularny, a specjaliści z owej dziedziny pracują w towarzystwach ubezpieczeniowych i przedsiębiorstwach konsultingowych. Aby zdać odpowiednie sprawdziany, trzeba posiadać dyplom wyższej uczelni i niekaralnością w obrębie przewinień przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu. Przyszły aktuariusz powinien też przebyć dwuletni staż.