ZUS, wyliczanie składek, kasy fiskalne, czyli co powinien wiedzieć kompletny właściciel

przez | 3 sierpnia 2022
Działanie przedsiębiorstwa oznacza poświęcenie części czasu na kwestie administracyjne. Właściciel powinien orientować się w tym jakie są coroczne składki ZUS, czy usługi przezeń praktykowane wpisują się w obowiązek utrzymywania albo też zwolnienie z kasy fiskalnej, czy wpisują się ewentualne ulgi, na przykład na internet. Wszystkie te obowiązki należy skrupulatnie weryfikować względem aktualnie obowiązującego prawa.

Dzieje się tak zwłaszcza kiedy chodzi o biznes, który wymaga posiadania kasy fiskalnej. O tym, czy przedsiębiorcy w poszczególnych branżach mają obowiązek ich zakładania, decyduje akt prawny sygnowany ręką ministra finansów. Istotnym zapisem prawnym regulującym konieczność posiadania kasy fiskalnej jest ustawa o podatku od towarów i usług . Sam podatek znany jest szerzej jako VAT. Czytaj .

Na przestrzeni lat kolejne zawody dołączają do listy tych, które rozliczają się z kasy fiskalnej. Od paru lat tę konieczność spełniać raz na rok muszą agencje rekrutujące pracowników, firmy pogrzebowe, dość lakonicznie rozumiane usługi sekretarskie. Taki sam wymóg mają kierowcy prywatnych busów, to samo tyczy się handlowców biżuterią, z kolei właściciele prywatnych warsztatów samochodowych nie mają takiego obowiązku. Czytaj

Sprawy rozliczeniowe przedsiębiorcy to również dopatrzenie prawidłowego odprowadzenia składek. W rocznej składce ZUS-owskiej nie musimy (zależy to od decyzji właściciela) odliczać nieprzymusowo wpłacanych składek chorobowych. Najistotniejsze są tu składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i na fundusz pracy. W skali miesiąca rozkład wpłat na składki wygląda następująco: zakłady budżetowe rozliczają się do piątego każdego miesiąca, samo zatrudnieni do dziesiątego, a pozostali płatnicy do piętnastego. Nieprzestrzeganie terminów grozi karą grzywny sięgającą pięciu tysięcy złotych.

Poza najważniejszą „trójcą” szefom przysługują ulgi od podatku, pod które – w zależności pism potwierdzających płatności – podlegają. Obeznanie w prawie rozliczeniowym pozwala doprecyzować wiedzę na temat tego jak odliczyć internet , kto załapie się na ulgę od nowych technologii, a kto z tych którzy prowadzą działalność łapie się na ulgę rodzinną.