Znak towarowy – sprawdź, dlaczego dobrze jest go zarejestrować?

przez | 9 maja 2022
Znak towarowy jest sposobem na odróżnienie jednego towaru od drugiego. Znak musi być unikatowy i to nie wyłącznie grafika, ale także forma przestrzenna czy sygnał dźwiękowy. Każdy znak towarowy warto jest zarejestrować, a wesprzeć nas w tym może rzecznik patentowy. Cennik znajdziesz na portalu internetowym firmy trudniącej się tego rodzaju działalnością, lecz nim zagłębisz się w szczegóły, zorientuj się się, dlaczego tak istotne jest rejestracja znaku towarowego?

Patent

Autor: Janet Lindenmuth
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim z tego względu, że będziesz miał wyłączność na stosowanie danego znaku. Jako jedyny legalnie będziesz mógł wykorzystywać wzory (polecamy kliknij po szczegóły) i oznaczyć nim towary albo usługi, jakimi się parasz. Inni pod groźbą kary nie mogą tego robić. Drugim powodem, dla którego warto jest podjąć działania powiązane z rejestracją, jest wzrost wartości rynkowej Twojej marki, gdyż zyska na rzetelności i klienci z większym zainteresowaniem będą przyglądać się Twoim działaniom i Twoim ofertom (czytaj więcej).

Co więcej ochrona znaku zabezpiecza Cię przed działaniem konkurencji, która nie będzie mogła ukraść twojego symbolu czy ornamentu, aby w taki sam sposób znakować swoje artykuły. Jeśli będziesz chciał, możesz przekazać innym licencję, by mogli korzystać z zarejestrowanego przez ciebie znaku według zawartej umowy licencyjnej. Możesz indywidualnie dobierać osoby, jakie będą korzystać z niniejszej licencji, by we właściwy sposób tworzyć swoją markę. Autor: kancelaria patentowa Kraków

Po zarejestrowaniu znaku nie będziesz musiał się obawiać jego nadużywania przez osoby nie mającego do tego praw, gdyż będzie chronić Cię właściwa ustawa, zwana prawem własności przemysłowej, która starannie opisuje cały proces ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli interesuje Cię rejestracja znaku towarowego, cena niniejszej usługi nie jest mała, ale warto jest to zrobić, aby zdobyć właściwą ochronę swojego znaku. Dzięki temu będziesz mógł go używać i rozwijać, odznaczając się od konkurencji.

Gdy w takim razie stworzyłeś produkt, który opatrzyłeś znakiem towarowym, aby różnił się od asortymentu już udostępnianego na rynku, powinieneś mu nadać znaczek praw autorskich. Najlepiej jest zrobić to jak najszybciej, w innym wypadku ktoś może cię ubiec, przez co utracisz prawa do znaku.