Zmotywowani do działania pracownicy – sekret sukcesu firmy

przez | 7 maja 2022
Posiadając własną firmę każdy z nas boryka się z problemem motywacji podwładnych do pracy. Jest to ważna rzecz, gdyż chętni do pracy pracownicy to efektywniejsze praca i tym samym większe zarobki firmy. Sposób zachęcania do pracy pracowników zależy od kilku czynników zależnych zarówno od władz firmy jak i podwładnych.

Program motywacyjny

Autor: Karolina van Schrojenstein Lantman – Orlinska
Źródło: http://www.flickr.com
Tworząc program motywacyjny należy najpierw zaznajomić się z wymaganiami naszych podwładnych. Zadowoleni pracownicy w przedsiębiorstwie będą z pewnością lepiej pracować i chętniej przychodzić do pracy. Z pomocą przyjdą anonimowe ankiety przykładowo na temat warunków pracy w firmie oraz wynagrodzenia. Musimy także zbadać co najlepiej zachęca naszych podwładnych do pracy. Czy są to możliwe do uzyskania premie, urlop czy też przyjazna atmosfera w pracy. Każdy fragment programu powinien być zgodny z obowiązującymi w miejscu pracy regulaminami i musi być ułożony na potrzeby wybranej firmy. Cóż z tego, że obiecamy pracownikom nagrody za dobrą pracę jeśli nie będziemy posiadali funduszy na nie.

Każdy z nas chce być doceniany za prawidłowo wykonaną pracę. Dlatego też dobrze jest nagradzać pracowników za to, że pracowali dla dobra przedsiębiorstwa i wykonali swoje zadania. Program motywacyjny powinien uwzględniać tego typu nagrody jak również szansę awansu pracowników jeśli przez dłuższy okres czasu bardzo dobrze pracują. Praca, w której istniej możliwość awansowania na pewno będzie ciekawsza dla przyszłych pracowników, aniżeli taka, w której przez dużo lat będziemy na tym samym stanowisku. Program motywacyjny powinien uwzględniać również szkolenia dla członków firmy i konferencje podsumowujące sukcesy firmy – http://www.bhpprofesjonalnie.pl.

Szkolenie motywacyjne

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
Wykwalifikowani pracownicy, chwaleni publicznie za swoją wzorowo wykonaną pracę to bardzo dobry sposób na zwiększenie efektywności pracy firmy. Istotnym krokiem po ułożeniu programu motywacyjnego jest przedstawienie go pracownikom, opisanie misji firmy oraz wartości, którymi powinni kierować się pracownicy.

Istotne jest również wyznaczanie małych celów podwładnym, by stopniowo można było dojść do określonych przez firmę większych celów. Kluczem do powodzenia firmy są wyszkoleni, zmotywowani i zadowoleni członkowie firmy. Dobrze jest więc zatroszczyć się o ich potrzeby oraz prawidłowo nagradzać za dobrze wykonywaną pracę. Przyniesie to z pewnością efekty w niedługim czasie.