Zaplecze technologiczne przedsiębiorstwa

przez | 9 listopada 2022
W XXI wieku podstawą działania każdej działalności gospodarczej jest zaplecze technologiczne, którego jedną spośród głównych składowych stanowi jak najpłynniejsza możliwość użytkowania łącza internetowego. Aby było to możliwie najtańsze przy maksymalnej wydajności korzysta się z tak zwanych „switch’ów”. Ważny jest też dobór odpowiedniego serwera. Więcej na ten temat przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Switch – czym jest i do czego służy???

Thomas-it

Źródło: www.thomas-it.pl

Switch to inaczej przełącznik. Jest to urządzenie, które łączy oddzielne sieci LAN oraz zapewnia filtrowanie pakietów między nimi. Switch LAN posiada pewną ilość portów, spośród których każdy współpracuje z siecią Ethernet. Choć sposób łączenia kablami jest podobny do tego przy koncentratorach, to przełączniki są o tyle lepsze, iż poprawiają wydajność całej sieci (rozszerzają maksymalną pojemność sieci transmisji danych). Praktycznie wygląda to tak, iż na przykład, każdy koncentrator 10 Mb/s udostępni całe pasmo transmisyjne 10 Mb/s każdemu z podłączonych urządzeń. Właściwy przełącznik udostępni takie pasmo każdemu z podłączonych urządzeń z osobna, co istotnie zwiększy wydajność (każdy dostanie swoje 10 Mb/s). Dalsze poprawianie wydajności można uzyskać poprzez wprowadzenie przełączników pozwalających na obsługę połączeń dwukierunkowych.

Usługi serwerowe
Każdy kto postanawia wydzierżawić lub zakupić maszynę serwerową, na pewno chce zainstalować na niej określone usługi. Najwłaściwszym rozwiązaniem są serwery dedykowane, które umożliwiają „postawienie” dowolnego systemu operacyjnego. Najczęściej wybierany jest Linux, z którym klient łączy się za pomocą protokołu SSH. Oczywiście można też zainstalować Windowsa i mieć do niego dostęp za pomocą pulpitu zdalnego. Serwery dedykowane służą najczęściej firmom na własne potrzeby lub świadczenia innym określonych usług, na przykład poczty elektronicznej, serwera stron WWW, aplikacji internetowych.

Czy ciekawią Cię przedstawiane tematy? Jeżeli tak, to odszukaj więcej tu (http://lombardpiaseczno24h.pl/o-nas/) i znajdź więcej informacji na omawiany temat – na pewno będą niezwykle wciągające.

Warto pamiętać o tym, by serwer posiadał stałego administratora, który , poza instalacją i skonfigurowaniem usług, zajmie się też ich przeglądem pod kątem działania, bezpieczeństwem danych jak też ich kopią zapasową. Możemy oczywiście wykupić specjalne formy backupu u usługodawcy, który zadba o to, żebyśmy nie stracili danych, nawet podczas fizycznego uszkodzenia dysków twardych. Warto zainwestować w tego typu usługę, ponieważ nasze dane są bezcenne – zwłaszcza kiedy mamy jakiś serwis internetowy z bazą klientów, tym bardziej, że nie jest to duży koszt (ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu PLN).

Gdzie i co najlepiej kupić?
sprzęt komputerowy dla firm (i nie tylko) najlepiej nabyć przez Internet (pozwala nam to zaoszczędzić czas i pieniądze). Decydując się na zastosowanie switch’a należy też dokonać wyboru pomiędzy różnymi- tańszymi lub droższymi- urządzeniami. Niezwykle ciekawą propozycję oferuje nam firma hp. Znajdziemy w niej świetnej jakości urządzenia, w zróżnicowanych cenach (bez problemu znajdziemy coś na swoje możliwości). Oferowane przełączniki to między innymi: J9019B, J9280A oraz J9561A.

Źródło: Thomas-it