Z jakiego powodu należałoby ograniczyć wpływ Państwa na gospodarkę?

przez | 25 maja 2022
Zazwyczaj w liberalnej gospodarce za jedną z kardynalnych zasad uważa się dewizę „im mniej inspekcji państwa w gospodarce tym korzystniej”. Uwolnienie gospodarki od działania Państwa było jednym z najistotniejszych wyzwań które stały przed naszą ojczyzną w ciągu ostatnich 25 lat. Podobne zadanie nie należy do najprostszych z kilku powodów, część z nich jest zawiła, jest ogromna liczba regulacji jakie trzeba było zmienić, lub dopasować do nowych wymogów ekonomicznych.

księgowa

Źródło: pixabay.com
Jednakże jak się okazało pewnym z najtrudniejszych problemów jaki pozostanie do pokonania jest zmiana przyzwyczajeń osób (na czym polega deregulacja zawodu księgowego). Bardzo dobrze problem ów widać w przypadku procesu upraszczania dojścia do pewnej grupy zawodów, tzw. zawodów zaufania publicznego (dla przykładu prawników, księgowych). Do tej pory żeby wykonywać wymienione zawody jak też wiele innych niezbędne było poza stosownym wykształceniem spełnienie ponadprogramowych kryteriów jak takich jak certyfikaty i dodatkowe egzaminy przed specjalnymi komisjami państwowymi. Przykładowo deregulacja zawodu księgowego uwolni absolwentów kierunków ekonomicznych od wymogu posiadania specjalistycznego certyfikatu przy realizowaniu prostych czynności rachunkowych. Deregulacja zawodu księgowego winna ułatwić dostęp do tego rodzaju usług (skąd się dowiem jak założyć firmę).

Jeśli fascynuje Cię opisywany artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej na taki temat, to z pewnością odpowiedni serwis (http://www.wybierarka.pl/lokaty/getin-bank/709) okaże się tutaj niezwykle przydatny.

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W zamyśle twórców ustawy podobne działanie ma być z jednej strony sposobem na zatrudnienie rzeszy wychowanków uczelni ekonomicznych, z drugiej z kolei strony ma to być jeden ze sposobów zapewnienia przyszłym przedsiębiorcom prostszego dostępu do podstawowej usługi którą jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zapewne ma to wpływ na większą skłonność do zakładania prywatnego biznesu. Rzecz jasna to samo dotyczy absolwenta uczelni ekonomicznych. Wystarczy że absolwent takiego kierunku odpowie na pytanie: jak założyć firmę. Po spełnieniu standardowych wymogów dla nowego biznesu księgowy może trudnić się doradztwem podatkowym – chcę wiedzieć więcej o tax free. Deregulacja zawodu księgowego w długiej perspektywie czasowej winna powodować spadek cen usług tego typu oraz większą rywalizację a to zawsze dobre jest dla konsumentów. Z uwagi na prawo prawo zamówień publicznych unijne ponadprzeciętną wziętością cieszą się przedsiębiorstwa proponujące usługę tax free zatem między innymi rozliczanie oraz zwrot podatku dla zarabiających za granicą. Równie popularną usługą którą może oferować buchalter bez państwowych egzaminów jest rozliczanie VAT-u. Ułatwienia te to dopiero początek, przedsiębiorcy od dawna wyczekują na przepisy umożliwiające prędką rejestrację przedsiębiorstwa.