Wzrost rynku kurierskich przesyłek na terenie naszego kraju w przeciągu ostatnich kilkunastu lat

przez | 6 czerwca 2022
Jeszcze całkiem niedawno, gdy obsługą listów i paczek zajmowała się tylko poczta, bardzo różnie było z terminowością i sprawnością doręczeń. Jednak wejście na rynek firm kurierskich w dużym stopniu poprawiło działanie tej branży, bo zwyczajnie niepoprawnie jakości usług mogło spowodować wypadnięcie z obiegu.

Dziś w naszym kraju działa parę większych, niekiedy o światowym zasięgu firm, dużo małych, działających bardziej lokalnie, a także wszystkim znana poczta, która straciła jednak ogromną część rynku. W ostatnim czasie bardzo pozmieniały się również ceny.

kurier

Autor: Jason Lawrence
Źródło: http://www.flickr.com

Poczta regularnie podnosiła opłaty za listy i paczki, a kurierzy zdecydowali się pójść w drugą stronę, szczególnie dla odbiorców indywidualnych. Jeszcze niedawno wysłanie paczki mogło kosztować nawet czterdzieści złotych, więc trudno się dziwić, że niewiele osób się na to decydowało. Dzisiaj większość firm z branży oferuje tanie przesyłki kurierskie krajowe, których koszt wynosi około piętnastu złotych, przez co kurierzy zaczęli odbierać coraz większą liczbę klientów tradycyjnej poczcie.

Rynek przesyłek kurierskich i listów rośnie w szybkim tempie, a główną przyczyną tego będzie coraz większa popularność internetowych sklepów . Klienci z wielu powodów bardzo polubili kupowanie przez internet, a każdy taki zakup będzie się wiązał z tym, że trzeba zamówione towary wysłać kupującym. Już teraz rynek handlu sieciowego warty będzie kilkadziesiąt miliardów, a specjaliści szacują, że urośnie w najbliższych latach w dwucyfrowym tempie.

Rzecz jasna będzie się to przekładać na formę firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-hipoteczny) kurierskich, które obsługują zdecydowaną większość tego typu przesyłek, a oprócz tego na poprawienie jakości usług. Wymagania klientów co do obsługi paczek również bardzo wzrosły w ostatnim czasie, i większość firm kurierskich próbuje nadążyć za nimi (kliknij). Obecnie normalną sprawą będzie możliwość śledzenia miejsca paczki przy pomocy internetowej strony, a oprócz tego elastyczne zarządzanie miejscami dostaw.

Dzięki tego typu nowościom, oraz zmniejszającym się opłatom kurierskie usługi rozwijają się w jeszcze szybszym tempie, niż rynek e-commerce.