Własna działalność – czy to dobry pomysł?

przez | 25 maja 2022
Nie lubisz swojej aktualnej pracy? Każdego ranka chodzisz do niej z ogromną niechęcią? Masz jej już serdecznie dość? Z drugiej strony pewnie nie wiesz za bardzo, co mógłbyś robić w to miejsce. Przecież musisz zarabiać, gdyż potrzebne ci pieniądze. Musisz się z czegoś utrzymać, a być może masz także rodzinę i dzieci, za które odpowiadasz. Nie lubisz zmian. A może jednak warto pomyśleć o założeniu własnego przedsiębiorstwa? Może to ma jak najbardziej sens i ci się opłaci? Warto wziąć pod uwagę tą opcję. Oczywiście założenie firmy wiąże się z reguły z ryzykiem.

człowiek biznesu

Autor: ricciofix
Źródło: http://www.flickr.com
Nigdy nie ma się pewności, czy interes się uda, czy „wypali”. Stad też zawsze taka właśnie decyzja musi być jak najlepiej przeanalizowana. Z drugiej natomiast strony jeżeli jesteś pewny, że tego chcesz, warto zacząć działać. Nic jednak nie rób pochopnie. Najpierw przygotuj kosztorys, przemyśl, na co cię stać, a na co nie, przemyśl, jaka będzie struktura organizacyjna firmy i czy będziesz za nią odpowiedzialny samodzielnie, czy też razem z kimś innym, na przykład partnerem biznesowym. Wszystko to ma rzecz jasna spore znaczenie.

Oczywiście ważne są koszty. Dlatego zacznij od rozpisania wszystkiego i od przeanalizowania, ile będzie cię kosztowało założenie firmy. Sprawdź, czy wystarczy ci oszczędności, czy też będziesz musiał znaleźć inne źródła finansowania. Niektórzy biorą na ten cel kredyt, jest to natomiast praktycznie zawsze niestety ryzykowne rozwiązanie. Poza tym istnieją także dotacje unijne na rozpoczęcie działalności . Niekoniecznie będą się należały akurat tobie, jednak warto spróbować, dowiedzieć się – a nuż się uda.http://lexperts.pl/ – serwisw szczególności, że często są to znaczne sumy.

Zastanów się także, czy będziesz sprawy rachunkowe prowadził sam, czy też kogoś w tym celu zatrudnisz. Jeśli nie znasz się na kwestiach finansowo-prawnych, warto jak najbardziej poszukać pomocy. W końcu na pewno nie na każdy temat masz wiedzę, skomplikowane bywają zwykle kwestie jak zasiłek (zobacz wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego) macierzyński a działalność gospodarcza . Ponadto przygotuj się, że kierowanie własną firmą wiąże się z ogromem pracy, o wiele trudniejszej niż na etacie. Będziesz musiał mnóstwo się starać i nastresować. Za jakiś czas jednak przyjdzie nagroda i wówczas będziesz z siebie zadowolony.