Właściwości wilgotnego powietrza w domu

przez | 2 czerwca 2022
Nasze ciała do właściwego funkcjonowania wymagają dużej ilości wody. I to nie tylko tej, którą zjada się w czasie jedzenia i uzupełnia najróżniejszymi napojami. Bardzo istotna również jest odpowiednia wilgotność domowego powietrza, która jak twierdzą lekarze, ma ogromny wpływ na kondycję i ogólną sprawność.

klimatyzacja

Autor: Lee Haywood
Źródło: http://www.flickr.com

Zbyt suche powietrze powoduje suchość paznokci i włosów, popękany naskórek a u niektórych osób także problemy z zatokami. Warto zadbać o właściwy poziom wilgotności, zwłaszcza w zimie, gdy okna są dokładnie pozamykane i mieszkanie jest ogrzewane. Wielu ludzi nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, że ma zbyt wysuszone powietrze w mieszkaniu, a tak naprawdę tak niedużo należy wykonać, żeby sytuacja uległa zmianie.

Jeżeli ta publikacja jest dla Ciebie na tyle ważna, że pragniesz zgłębić ją też od innej strony, zatem potrzebne Ci zbliżone dane, to więcej znajdziesz w ofercie (https://www.zaciskihamulcowe.pl/oferta/samochody-dostawcze/).

Przede wszystkim warto posiadać w domu urządzenie do mierzenia wilgotności, przy pomocy jakiego będzie można regularnie kontrolować stan domowego powietrza. Jeśli okaże się, że ogólna wilgotność będzie zbyt niska, to koniecznie powinno się podjąć jakieś działania, aby to poprawić (link do oferty). A tak naprawdę najbardziej będą się to tego nadawać nawilżacze powietrza.

Obecnie w sprzedaży znaleźć można sporo typów nawilżaczy. Najprostsze i najtańsze wersje to zwykłe pojemniki na wodę, jakie zawiesza się na kaloryferach. Gdy są one ogrzewane woda będzie parować, powiększając jednocześnie wilgotność domowego powietrza. Na podobnej zasadzie funkcjonują nawilżacze parowe, choć przy nich niezbędne jest przyłączenie do prądu elektrycznego. W tych urządzeniach podgrzewa się wodę która jest później w formie mgiełki emitowana na zewnątrz, niestety urządzenia te są trochę kosztowne w eksploatacji, gdyż potrzebują sporo prądu. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także nawilżacze używające ultradźwięków, wykorzystują one wysokiej częstotliwości fale do wyprodukowania mgły wyrzucanej następnie z nawilżacza. Ich bardzo dużym plusem jest wydajne i ciche działanie, za to nie nadają się do mieszkań, gdzie są zwierzęta. Pilnując jakości powietrza w domu warto zadbać również o jego czystość, z tego też powodu powinno się odwiedzić jakiś porządny sklep z oczyszczaczami powietrza i tam dowiedzieć się, co da się z tym zrobić.