Właścicielu firmy, czy wiesz, jak postąpić w dowolnej sytuacji? Zaznajom się z ważnymi wiadomościami tyczącymi prawa pracy oraz podatków.

przez | 27 maja 2022
Każdy przedsiębiorca powinien być świadom, że musi postępować zgodnie z aktualnymi przepisami. Tyczy to zarówno reguł regulowanych poprzez kodeks pracy, jak także prawo podatkowe. Obowiązkiem szefa jest zatrudnienie pracownika i odprowadzanie wymaganych składek do Zus-u, dopełnienie deklaracji podatkowych, jak również przestrzeganie zasad kodeksu pracy oraz uczciwego traktowania pracujących osób.

dług

Autor: Christian Schnettelker
Źródło: http://www.flickr.com
Zalegasz ze składkami? Sprawdź ile!

Obowiązkiem właściciela firmy bywa odprowadzanie składek do ZUS. Czasami zdarza się, że składki nie bywają o czasie zapłacone albo przedsiębiorca popada w tarapaty i mnożą się zaległości. Jeśli chcemy sprawdzić, jak wygląda nasza sytuacja z zaległymi składkami oraz ile powinniśmy wpłacić, idealnym narzędziem okaże się kalkulator odsetek zus. Wpisując zakres dat okresu, za który musimy zapłacić, mamy szansę otrzymać całą kwotę wraz z odsetkami. To przydatne narzędzie, gdyż dzięki niemu można przygotować się do płatności i zgromadzić wcześniej środki.

Pamiętaj, żeby składać deklaracje vat

Obowiązkiem każdego podatnika jest złożenie deklaracji vat. Przygotowaną deklarację musi się składać w urzędzie skarbowym, pod który został przypisany dany podmiot. Ważny jest tu również termin składania dokumentu. Deklaracje vat można składać bezpośrednio w siedzibie urzędu, istnieje również możliwość wysłania wypełnionych dokumentów drogą pocztową. We wspomnianym przypadku warto decydować się na przesyłkę poleconą.naciśnij tu kancelaria adwokacka częstochowa kancelaria adwokacka częstochowaData http://www.pieczatki.pl/ Poczty Polskiej bywa respektowana jako termin złożenia konkretnej deklaracji.

obliczanie należnych składek

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy pracownik ma nadgodziny

Od czasu do czasu pracownicy zakładu wykonują swoje obowiązki także w godzinach nadliczbowych, co łączy się z wymogiem rozliczenia wypełnionych obowiązków niezależnie od pracy wykonywanej w czasie etatu. Pracodawca ma możliwość płacić za dodatkowy czas w zakładzie lub dać wolne za nadgodziny (więcej na ten temat). W przypadku wspomnianego rozwiązania trzeba kierować się zasadami ustalonymi przez kodeks pracy. Zasady udzielania wolnego w zamian za nadgodziny są różne, w zależności, czy ten model rozliczenia ma miejsce na zlecenie pracodawcy czy samego zatrudnionego. Więcej na .