Wciąż jest ogromny problem z azbestem. Jakiego rodzaju działania mogą zostać zrealizowane, co możemy wiedzieć na dzień dzisiejszy?

przez | 25 marca 2022
To, że azbest może szkodzi i trzeba go niwelować – wiadomo od dawna. To, że wcześniej czy później trzeba będzie go zlikwidować z domów, powoli dociera do naszej świadomości. Kto nam ma szansę w tym pomóc i skąd wziąć na to dofinansowanie?

Usunięcie azbestu

Autor: Achim Senft www.senft-betonbohren.de
Źródło: http://www.flickr.com
Norm prawa które odnoszą się do azbestu powstało już wiele,lecz nie zawsze znajdują one analogię w rzeczywistości. W 2002 roku został przyjęty stosowny program, w którym na przykład ustalono, że wszystkie wytwory zawierające azbest (więcej o ofercie) muszą być wyłączone z użytku i unieszkodliwione do końca 2032 roku. Zostały tam również wyznaczone zadania prowadzące do realizacji tego zamierzenia i to, na kim one spoczną. Jednak dla wielu urzędów, które musza się zająć określonym problemem, wyznaczony termin jest na tyle daleki, że nie podjęły jeszcze zupełnie żadnych działań.

Zgodnie z przepisami przymus utylizacji azbestu (szczegóły oferty) spoczywa na posiadaczach budynków. Przeciętny człowiek z reguły nie zdaje sobie sprawy o funkcjonowaniu programu rządowego, nie wie, gdzie się zgłosić, w jaki sposób trzeba usuwać eternit i najważniejsze, jak bardzo jest on zagrożeniem. I nawet jeśli zdejmuje azbest z dachu, to nie z powodu że jest przekonany o jego złym wpływie na zdrowie, ale z przyczyny że dach – sprawdź propozycję – zaczął przeciekać. Sposób działania jest dwojaki. Ludzie albo próbują zdjąć azbestowe pokrycie samodzielnie, co jest najgorszym z możliwych pomysłów, albo kierują swoje kroki do gminy – miejsca, gdzie mogą spodziewać się zdobycia pomocy. Niestety, w kilku wypadkach wyłącznie w teorii.

Pracownicy usuwający azbest

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Zadania gminy zostały zawarte w programie. Jednak są one tak określone, że zostawiają jej władzom określoną swobodę tak w czasie i zakresie oferowanej pomocy, jak i możliwości jej udzielania. Najważniejszym obowiązkiem gminy w walce z azbestem jest rozpowszechnianie informacji dotyczących zagrożeń, jakie ze sobą może przynieść, jak również inwentaryzacja wszystkich wyrobów, w których jest określany na danym terenie i pokazanie takiego zestawienia wojewodzie.

Informacja jest niezwykle istotna – jeśli ktoś nie ma pojęcia o tym, czym są w ogóle te surowce wtórne, nie będzie szukał jego rozwiązania. Dlatego gmina jest zobligowana między innymi zorganizować współpracę z mediami w celu rozprowadzania informacji dotyczącej problematyki azbestu i jego zagrożeń.