W jaki sposób zaczynający karierę pisarze wydać mogą swoje książki, które możliwości będą dla nich najodpowiedniejsze.

przez | 12 lipca 2022
Każdy rozpoczynający karierę pisarz w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób może wydać pierwszą książkę. Oczywiście rozważania takie mają sens jedynie wtedy, jeżeli ta książka zostanie już napisana i na tyle skorygowana, że nadawać się będzie do drukowania. To akurat jest bardzo ważne, bo próba wypuszczenia na rynek, co będzie zawierać błędy czy nie jest skończone zwyczajnie się skończy niepowodzeniem.

Dlatego też przede wszystkim należy się skupić na tym, aby nowe dzieło zostało jak najlepiej dopracowane, przygotować wszystko w jakimś pliku

publikacja

Autor: jessica mullen
Źródło: http://www.flickr.com

elektronicznym i dopiero potem można się zastanawiać, gdzie wydać książkę, żeby osiągnąć sukces. Możliwości jest tu parę, każda z nich mieć będzie jakieś zalety i wady. Spora część zaczynających karierę pisarzy bardzo sobie ceni współpracę z dużymi wydawnictwami. Jeśli się uda swoim dziełem zainteresować któreś z nich i podpisać odpowiednią umowę, to takie wydawnictwo samo będzie finansować produkcję książki i jej promocję, w zamian za odpowiednią część dochodów ze sprzedaży.

Jednak podpisanie umowy do łatwych nie należy, z tego też powodu spora grupa początkujących pisarzy decyduje się na współpracę z mniejszymi wydawnictwami. Tutaj trzeba się będzie liczyć z tym, że przynajmniej za pierwszym razem trzeba będzie ponieść pewne wydatki.https://www.eena.pl/ eena.plJaka będzie ich wysokość, to już uzależnione jest od podpisanej umowy, ale dla większości właśnie start w taki sposób jest najbardziej perspektywiczny. Małe wydawnictwa są dużo bardziej elastyczne, jeżeli chodzi o możliwości tego typu współpracy, a dzięki współfinansowaniu przez autora nie mają też wielkiego ryzyka.

Pisarze przeważnie opłacają koszty korekty, redakcji i okładki oraz, co bardzo ważne, dostępu do kanałów dystrybucji, a z reguły mogą również liczyć na jakąś reklamę. Ostatnią możliwością na wydanie własnej książki jest coraz bardziej popularny self publishing. Dzięki możliwościom, które daje internet i elektroniczne książki jest to rozwiązanie które może przynieść duży sukces, lecz również obarczone jest dużym ryzykiem, z tego też powodu wymaga dobrego pomysłu i zaangażowania w jego realizacji.