W jaki sposób rozumieć nowe zagadnienia mówiące o sferze zatrudnienia oraz nauki? Poniżej krótki poradnik

przez | 6 kwietnia 2022
Ostatnimi czasy pojawiły się w naszym kraju nowe zagadnienia, jakie na pewno odmieniły naszą rzeczywistość. Już dziś, gdy słyszymy takie nazwy nie jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ są one bardo powszechne i pojawiają się w tak wielu miejscach, że nikogo już nie dziwią. Być może jednak trzeba kilka z nich opisać, żeby nie było nieporozumień.

przemysł

Autor: Takuma Kimura
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek park przemysłowy. Jest to wyodrębniony kompleks nieruchomości, w którego skład możemy zaliczyć także nieruchomość, gdzie jest infrastruktura techniczna, która pozostała po likwidowanym przedsiębiorstwie. Taki miejsce tworzy się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jedną stroną jest jednostka samorządu danego terytorium, jaka daje możliwości założenia działalności, w szczególności niewielkim spółkom. To coś innego aniżeli zakład przemysłowy, znany wielu z nas. Kolejnym, dość powszechnym, lecz jednocześnie niezbyt zrozumiałym zagadnieniem jest inkubator przedsiębiorczości.

Sprawdź też – instytucja, jakiej celem jest wspieranie przedsiębiorczych ludzi. Zależnie od grupy docelowej możemy wyróżnić parę szczególnych rodzajów takich miejsc. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do początkujących przedsiębiorstw (niewielkie przedsiębiorstwa), jakie właśnie zaczynają działalność gospodarczą. Lecz także do młodzieży i studiujących lub też do podmiotów ekonomii społecznej. Kolejnym interesującym hasłem jest park technologiczny. Jest to kompleks wyodrębnionych nieruchomości wraz z infrastrukturą techniczną. Został on stworzony, by z wielką swobodą miał miejsce przepływ wiedzy i technologii pomiędzy jednostkami naukowymi a prz pracy (zobacz marketing relacyjny) ?biorcami.

Źródło:

W tego typu miejscu najczęściej są zakładane inkubatory technologiczne. Nazwa park technologiczny jest tożsama z pozostałymi, które są stosowane na całym świecie. Podobne, spotykane najczęściej w literaturze, to park naukowy czy park badawczy. patrząc jednak na definicję jest to instytucja prowadzona przez specjalistów, ich najważniejszym celem jest promowanie innowacyjnej kultury jak również konkurencyjności instytutów naukowo-badawczych. Park tego rodzaju zarządza procesem przepływu wiedzy oraz technologi pomiędzy placówkami naukowymi i przedsiębiorstwami. Pomaga także w powstawaniu i rozwijaniu się firm innowacyjnych, które oferują możliwość inkubacji i wsparcia w procesie powstawania firm typu spin-off.