W jaki sposób prowadzić księgowość w swojej firmie, plusy biur rachunkowych i zatrudniania osoby do księgowości.

przez | 26 maja 2022
Każda, malutka nawet firma musi systematycznie płacić wszystkie podatki, opłacać składki na zus, a jeżeli zatrudnia jakiś pracowników, to również prowadzić ich kompletną ewidencję. Tak naprawdę prowadzenie księgowości przy najmniejszych firmach nie jest jakieś trudne i skomplikowane, szczególnie jeśli obrót nie jest skomplikowany. Wielu właścicieli doskonale daje sobie z tym radę, wprawdzie muszą oni pozyskać trochę wiedzy z księgowości, ale w czasie prowadzenia firmy ta akurat też się przydaje.

Biuro rachunkowe

Autor: John Davis
Źródło: http://www.flickr.com
Całkowicie odmiennie sytuacja zaczyna wyglądać, kiedy firma zacznie się powiększać, zaczyna przybywać dokumentów i zatrudnia się nowych pracowników. W takim przypadku zarządzający najczęściej przestaje dawać sobie z tym radę, szczególnie że musi on przede wszystkim skupić się na interesach, a nie wypełnianiu deklaracji. I w takiej sytuacji konieczne się staje skorzystanie z pomocy kogoś do poprowadzenia księgowości. Możliwości jest kilka, najbardziej popularne z nich to przyjąć do pracy kogoś na stałe lub przekazanie spraw księgowych do jakiegoś biura rachunkowego.

Oba te rozwiązania będą miały swoje wady i zalety. Zatrudnienie na etacie księgowego będzie miało sens w przypadku większych firm, w mniejszych taka osoba mogłaby przez długi czas nie mieć co robić. Ma się jednak wówczas pełną kontrolę nad dokumentami, i jeżeli osoba jest zaufana, to wszystkie informacje o działalności zostaną w firmie. Z kolei wynajęcie biura rachunkowego może być dużo bardziej opłacalne pod względem finansowym, szczególnie jeśli nie będzie dużej ilości dokumentów do obróbki. Biura rachunkowe kielce pobierają opłatę jedynie za to, co faktycznie zrobiły, więc przy małych firmach będzie to raczej tańsze niż zatrudnianie kogoś na etacie.sprawdź tu kleje termotopliwe do okleinarek kleje termotopliwe do okleinarekPoza tym niezwykle istotne jest również to, że każde z biur rachunkowych musi posiadać ubezpieczenie na wypadek jakieś pomyłki, a także będzie reprezentować firmę przy konfliktach z urzędem skarbowym. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć internetowe biura rachunkowe, za stosunkowo niewielki abonament można dostać pełną obsługę księgową.