W jaki sposób legalnie zezłomować nieużywany samochód?

przez | 2 czerwca 2022
Obecnie dużą rolę przywiązuje się do zachowań ekologicznych. Przez minione ćwierć wieku stopniowo zmieniała się świadomość ekologiczna naszych obywateli. Prawdą jest, iż nie wszyscy jeszcze stosują się do norm. Mimo to normy u nas istnieją, przykładem mogą być przepisy dotyczące recyklingu zużytych bateryjek bądź innych sprzętów AGD. Jeszcze ćwierć wieku temu nikomu nie przyszłoby na myśl iż baterie z latarki albo dziecinnej zabawki wrzuca się do specjalnego pojemnika a później odwożone są do specjalnego punktu w którym będą neutralizowane.

kasacja pojazdów

Autor: iStock
Źródło: iStock

Oczywiście to nie jest tak, iż jest to przedsięwzięcie w 100 % oddolne. W naturalny sposób jest to kwestia regulowana na poziomie centralnym. Przepisy te są rozproszone w przeróżnych ustawach. Niektóre z rzeczy których używamy są na tyle skomplikowane, że mają własne szczególne przepisy ich dotyczące. Świetnym przykładem może być złomowanie pojazdów. Reguluje je ustawa o recyklingu pojazdów, określa ona jakie są zadania kierowcy oraz właściciela punktu odzysku. Nie zastosowanie się do przepisów może skutkować narzuceniem wysokich grzywien. Warto więc kierować uwagę na to, czy firma odnaleziona przez wpisanie w wyszukiwarkę frazy: auto złom Olsztyn ma odpowiednie zezwolenie (punkt demontażu powinien mieć zezwolenie marszałka województwa) – czytaj tutaj.

Jeśli analizowana problematyka okazała się dla Ciebie istotna i masz chęć ją zgłębić również pod innym kątem, zobacz więcej znajdziesz tu – ona też ją omawia.

Zatem w przypadku przedsiębiorstw z listy pod tytułem auto złom Olsztyn muszą one mieć pozwolenie marszałka Warmińsko-Mazurskiego.

złom

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to o tyle ważne, iż legalna stacja musi nam wydać poświadczenie o demontażu, jakie jest podstawą do wyrejestrowania starego pojazdu. Na podstawie tego zaświadczenia właściciel auta ma obowiązek w terminie trzydziestu dni wyrejestrować pojazd w odpowiednim urzędzie komunikacji. Naturalnie mieszkając w jednej części polski mogę wybrać przedsiębiorcę z innej miejscowości, na przykład mieszkając w Olsztynie bez problemu mogę skorzystać z oferty firmy w Krośnie, starczy w sieci wpisać hasło auto złom Krosno – czytaj tutaj. Nonsensem bowiem by było gdyby mieszkaniec Pomorza obojętnie gdzie zniszczeniu uległo jego auto musiał transportować swój pojazd do Gdańska. Oczywistością jednakże jest, że w większości wypadków wyrażenie: kasacja pojazdów Gdańsk będą wpisywać mieszkańcy Trójmiasta i okolic – więcej szczegółów.