Użycie plastiku w codziennym życiu

przez | 3 sierpnia 2022
Rozwój technologii i tempo funkcjonowania zarazem pozwalają i wymagają zastosowania pewnych rozwiązań, które obecnie właściwie są dla nas czymś oczywistym. Czymś, bez czego byłoby nam znacznie, znacznie trudniej.

Chodzi o wszelkiego gatunku poliwęglany, polietyleny, poliestry i inne substancje, które pozwalają bardzo tanim kosztem i wysiłkiem produkować najróżniejsze, być może ograniczone tylko wyobraźnią rzeczy. Z plastików różnego gatunku, także z powtórnie przetworzonych, przetopionych i odlanych od nowa, także można uzyskać wartościowe wyroby.

Do czego są w stanie przydawać się sztucznie wytworzone, niezbyt solidne, często jednorazowe opakowania? Można wyliczać godzinami. Najszybciej rozpoznawalne są opakowania plastikowe (np. ) znane jako PET, zawierające wodę, napoje i pozostałe ciekłe substancje, nie zawsze do picia. Zasadniczą dobrą stroną materiału PET jest to, że bardzo opornie reaguje z innymi materiałami, co pozwala na niedrogie i bezpieczne składowanie rozpuszczalników, barwników, denaturatu i wielu niebezpiecznych środków. Bezpieczne, ponieważ znacznie mniej podatne na mechaniczne uszkodzenia, w przeciwieństwie do wykonanych ze szkła flaszek tak popularnych jeszcze kilkanaście lat wstecz.

W wszelkiego gatunku blistry, które oczywiście również wykonywane są z tworzyw sztucznych, opakowywane są właściwie wszystkie produkty: od elektroniki, przez gazety, wydawnictwa muzyczne, do żywności, która dzięki hermetycznemu, podciśnieniowemu pakowaniu w folię jest przydatna do jedzenia o wiele dłużej, niż jeśliby nie była w nic zapakowana.

Tak duża możliwość wykorzystania, a to na razie sprawa raczej użytego materiału, nie jego postaci bądź kształtu. Dobrze uformowana mieszanina plastiku i powietrza pozwala otrzymać bezpieczne, delikatne i uniwersalne styropiany, wykorzystywane przykładowo do zabezpieczenia nowego asortymentu AGD i innych większych urządzeń. W mniejszej skali natomiast, w współpracy z papierem tworzą koperty bąbelkowe , znakomite do wysyłania wrażliwych przedmiotów pocztą, gdzie paczuszka bywa narażona na rzucanie, wstrząsy i inne nieprzewidywalne rzeczy, o jakich wiedzą jedynie pracownicy poczty.

No i nie zapominajmy o folii bąbelkowej – pękanie zgniatanych bąbelków od lat relaksuje najbardziej zdenerwowanych ludzi.