Tworzenie stron www

przez | 6 czerwca 2022
Sieć internetowa dostępna jest praktycznie w większości miejsc. W domach i biurach mało kto nie ma obecnie dostępu do internetu, również operatorzy komórkowi w swoich taryfach zaczęli uwzględniać internetowe pakiety.

Zwiększająca się powszechność mobilnych sprzętów, na przykład takich jak tablety lub programy spedycyjne smartfony sprawiła, że z możliwości otwierania stron korzystać można z dowolnego miejsca. Dzięki tym urządzeniom zmieniło się również podejście do wykonywania serwisów internetowych. W przypadku komputerów stacjonarnych oraz laptopów strony wyświetlane są na dużym ekranie o odpowiedniej rozdzielności. Lecz na niewielkim ekranie smartfona normalne – Bezpiecznie w sieci4e326e2486b15.jpg|R|W=230]strony nie wyglądają zbyt dobrze, a dodatkowo ładują się przez długi czas. Dlatego też wraz z rozpowszechnieniem urządzeń przenośnych coraz więcej serwisów zdecydowało się uruchomić swoje strony mobilne, czyli wersje przeznaczone do otwierania właśnie na tych małych urządzeniach.

Wersje stron na smartfony i tablety zmodyfikowały również sposób podejścia do projektowania serwisów internetowych. Tworzenie stron mobilnych wymaga od programistów zupełnie innego sposobu niż przy tradycyjnych serwisach, i często będą to dwa zupełnie odmienne produkty. W przypadku wersji mobilnej najbardziej istotna powinna być lekkość i mała objętość.

Resztę na

Można to uzyskać przez ograniczenie liczby fotografii, uproszczenie stylów i optymalizację szybkości ładowania. Zupełnie innego podejścia będzie także wymagać sama nawigacja w serwisie, przy dotykowych ekranach sterowanie będzie się odbywać za pomocą dłoni i serwisy mobilne powinny być do tego przystosowane. Dlatego też jest tak duża liczba rozbieżności między wersją mobilną i tradycyjną wielu serwisów, a osoby na to narzekające, że są one różne powinni mieć świadomość, z czego się to wszystko bierze. Kolejnym poziomem funkcjonalnym wielu internetowych serwisów jest tworzenie aplikacji mobilnych rozszerzających możliwości, jakie oferują przeglądarki. Aplikacje takie można zainstalować na swoich tabletach czy smartfonach i korzystać ze znacznie większej liczby funkcjonalności, niż podczas korzystania z przeglądarek.

Napisał