Tworzenie domeny

przez | 6 sierpnia 2022
Sporo osób jest zdania, iż strona internetowa jest trampoliną do rozwoju firmy i z chwilą jej powstania generuje zyski. Niestety, nie zawsze. Założenie własnej domeny to nie „bułka z masłem”, lecz rozważne działania.

strona www - portfolio

Autor: Flavia Ramalho
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim: na efektywną promocję firmy w sieci przekłada się nazwy domeny. Zdecydujmy się na prosty adres i maksymalnie go skróćmy.

Jeśli spodobał Ci się wpis, który w tym momencie czytasz, to zapewne zainteresuje Cię też ten tekst (https://www.etteplan.com/pl/uslugi/projektowanie-inzynierskie/inzynieria-bezpieczenstwa). On również prezentuje zbliżony temat.

Zadanie to nie należy do najłatwiejszych, dlatego, że na rynku domenowym większość ciekawych nazw jest już po prostu zarezerwowana. Z tego powodu powstały wyszukiwarki domen, dzięki którym wyszukiwanie domen stało się prostsze.

projekt strony internetowej

Autor: evan courtney
Źródło: http://www.flickr.com

Nazwa domeny powinna odzwierciedlać treść serwisu, toteż jeśli krótki adres będzie już zajęty należy przetestować nazwy dwuczłonowe. Pamiętajmy, że nazywa domeny ma wzbudzać zaufanie i tworzyć pozytywny wizerunek firmy. Jeżeli działamy na rynku polskim, zadbajmy, by w adresie pojawiła się końcówka „pl”. Zrezygnujmy z podawania w nazwie cyfr lub zapisywania obok siebie podobnych w zapisie liter np. „i”.

Jeśli nosimy się z zamiarem by założyć bloga, domena z imieniem i nazwiskiem będzie strzałem w dziesiątkę. Blog wzbogacony o własną domenę traktowany jest jako bardziej profesjonalny od blogów tworzonych w darmowych serwisach. Poza tym mamy możliwość budowania swojej marki pod daną nazwą.

Jeśli mimo podanych rad nie czujemy się na siłach by podjąć się założenia strony tudzież czas nam na to nie pozwala, najlepszym pomysłem będzie skorzystać z pomocy profesjonalistów. Niektóre firmy gwarantują kompleksowe pakiety – domenę, hosting a także kreatory zarówno samej strony www, jak i np. sklepu w sieci. Czasem dostawcy usług oferują nam poza tym tak zwane narzędzia SEO, dzięki którym klienci w łatwy sposób odszukają nasz biznes w sieci.

Zróbmy test czy nazwa, którą nam zaproponowano jest łatwa do zapamiętania. Najlepszym testem na zapamiętanie domeny jest podanie nazwy przez telefon, lub zaprezentowanie adresu przyjaciołom. Jeśli zapamiętanie domeny nie będzie stanowiło dla nich kłopotu, oznacza to, iż zaproponowano nam idealną nazwę.