Techniczny odbiór lokalu i na co warto zwrócić uwagę?

przez | 25 stycznia 2022
Kupno mieszkania dla zdecydowanej części społeczeństwa bywa równoznaczne z podjęciem zobowiązania finansowego na długie lata. Ponadto marzy nam się, aby upragnione lokum oczarowało nas swym pięknem oraz by mieszkało się w nim bez problemów.

Z tego powodu istotne jest, by zarówno przestrzeń mieszkalna, jak i cały budynek, wykończone były dokładnie, estetycznie a co najważniejsze były bezpieczne dla mieszkańców. Zatem… musimy to sprawdzić.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór techniczny najbezpieczniej zaplanować w dzień wolny, w godzinach rannych lub popołudniowych, w świetle słonecznym, które pozwoli na dostrzeżenie prawdopodobnych wad. Ponieważ niezbędna jest dokładność oraz elementarna wiedza z zakresu budownictwa, dobrym rozwiązaniem jest pójście na odbiór (zobacz sprawdź tu) techniczny z inspektorem budowlanym. Wówczas nie musimy sami zagłębiać się w tajniki budowlanki. Jest to także korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy narzędzi wymaganych do przeprowadzenia odbioru technicznego, takich jak poziomnice, kątowniki czy metry.

Posiadając praktykę w zawodzie fachowiec skontroluje punkt po punkcie, całe mieszkanie, dokona obiektywnej oceny kupowanej nieruchomości i umiejętnie będzie argumentował konieczność wprowadzenia zmian.

Odbiór techniczny mieszkania

odbiór techniczny mieszkania

Autor: Simon James
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera najlepiej rozpocząć od pomiaru mieszkania, następnie zaś szczególną uwagę należy zwrócić na: ściany, okna, posadzki, wentylację, drzwi (polecany zaczep elektromagnetyczny) (wewnętrzne, zewnętrzne), instalacje elektryczną. Weryfikujemy też klasę, markę oraz gatunek zastosowanych w pomieszczeniach materiałów, i oczywiście porównujemy czy są odpowiednie do tych, o których istnieniu, w umowie zapewniał deweloper. Poza poświęceniem czasu na dokładne sprawdzenie mieszkania, przeznaczmy go również na zweryfikowanie reszty pomieszczeń, o których była mowa w zawartej umowie, np. na sprawdzenie miejsca postojowego.
Co w momencie odkrycia wad w mieszkaniu? W momencie gdy dokonaliśmy już starannych oględzin lokalu, i zgromadziliśmy przy tym jakiekolwiek wątpliwości co do stanu nieruchomości, potrzebne jest odnotowanie niedogodności w treści protokołu odbiorczego.
Inne informacje: znajdziesz tutaj