Szukasz unikalnego pomysłu na własną hodowlę

przez | 3 marca 2022
O posiadaniu własnego zwierzaka w domu marzy wielu ludzi. Jednak posiadanie kota, psa czy nawet świnki morskiej będzie się wiązać z dużą ilością obowiązków. Jednak są zwierzaki, jakie nie tylko są mało kłopotliwe w hodowli, lecz także są niezwykle oryginalne. Na przykład należą do nich australijskie straszyki, dochodzące do piętnastu centymetrów długości owady o bardzo niezwykłym wyglądzie.

Straszyk australijski

Autor: Raven Fotoamator
Źródło: http://www.flickr.com

Hodowla tych owadów nie powinna raczej nastręczać kłopotów nawet hobbystom mającym małe doświadczenie. Podstawowym wyposażeniem hodowli musi być odpowiedniego rozmiaru terrarium, ważna szczególnie tu będzie jego należyta wysokość. Terrarium zaopatrzyć trzeba w odpowiednie podłoże, musi ono zapewniać stały poziom wilgotności. Doskonale nadają się do tego mokry piasek, włókno (www.infinitex.pl/wlokno-ceramiczne/) kokosowe albo torf, lecz w awaryjnej sytuacji można się nawet posłużyć papierowymi ręcznikami.

terrarium

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com

Same straszyki można bardzo prosto zdobyć, są one tanie i sprzedawane przez wielu hodowców. Jeżeli nikt znajomy nie będzie miał tych owadów to wystarczy w wyszukiwarce podać frazę straszyk australijski cena i już po paru sekundach otrzyma się linki do ludzi, którzy mogą sprzedać jajeczka tych owadów. Po kupnie jaj należy urządzić specjalny inkubator, gdzie na mokrej powierzchni jajeczka przez kilka miesięcy będą czekać aż do wyklucia się młodych owadów. Gdy to nastąpi straszyki trzeba przełożyć do wcześniej przygotowanego terrarium i zapewnić należytą ilość pokarmu. Straszyki są bardzo żarłoczne, ale jednocześnie są wybredne i kapryśne. W Australii żywią się głównie liśćmi eukaliptusa, ale w domowych warunkach można je karmić malinami, jeżynami, dębem, różą albo bluszczem. W zimie straszyki tolerują kilka roślin doniczkowych, jednak z takimi pokarmami trzeba być ostrożnym. Przy odpowiedniej pielęgnacji samce straszyków mogą przeżyć kilka miesięcy, a samice niekiedy i ponad rok. Jeśli hodowca utrzyma właściwe warunki w akwarium i zapewni się im dostateczną ilość świeżych liści to także z młodymi owadami problemów być nie powinno.