Specjalne odmiany do samochodów

przez | 3 sierpnia 2022
Opony mają różnorodne zastosowania. W większości montowane są w rozmaitych pojazdach mechanicznych i nie tylko. Wyrabiane są ze specjalnych mieszanek gumy o twardości zależnej od przeznaczenia. Inną twardością będą się odznaczały opony rowerowe, a inną te używane w maszynach rolniczych.

Oprócz tego opony wykorzystywane są do niestandardowych zastosowań. Między innymi od pewnego czasu wózki dziecięce nowego typu wyposażone są w koła z oponami.

Zaciekawiły Cię opracowane przez nas posty? Więc z radością możemy rzec Ci, że czeka na Ciebie następny interesujący fakt pod poniższym linkiem.

Podobnie jest z wózkami inwalidzkimi. Takie rozwiązanie zapewnia im dużo większą amortyzację, a co za tym idzie – większy poziom bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne dla wózków dziecięcych. Jeżeli chodzi o niestandardowe zastosowania opon, to stosunkowo często na placach zabaw dla dzieci spotykane są huśtawki wykonane właśnie ze zużytej opony i łańcucha. Opony używane są również niekiedy jako amortyzacja w łodziach i statkach starszego typu.

Ogumienie terenowe-

opona do samochodu Volvo

Autor: NRMA Motoring and Services
Źródło: http://www.flickr.com

Trudniejszy rodzaj terenu wymaga zwykle specjalnego rodzaju opon. Tak więc na przykład opony terenowe w założeniu powinny nadawać się do używania na trudnej nawierzchni. Auta terenowe od dłuższego czasu są dosyć chętnie wykorzystywane, jednak dużo częściej wśród osób poruszających się wyłącznie w obrębie miasta. Tymczasem takie samochody ze specjalnie przystosowanymi oponami są używane na przykład na safari. Oprócz tego wykorzystywane są w takich zawodach jak leśniczy, w których niezbędne jest często przebywanie sporych odległości w naturalnym środowisku, gdzie teren obfituje w nierówności i wykroty. Opony tego rodzaju są wykonane z bardziej wytrzymałych mieszanek.

Opony zimowe- Specyficznym rodzajem są również opony zimowe. Jak sama ich nazwa podpowiada, są stworzone do poruszania się w zimie, kiedy to warunki na drogach są znacznie gorszę niż latem. Wykorzystując ogumienie letnie dużo trudniej jest poruszać się po ośnieżonej, a tym bardziej oblodzonej nawierzchni. Poza tym typowe ogumienie na zimę zapewnia o wiele krótszą drogę hamowania, co może zapobiec poważnemu wypadkowi. W sprzedaży oferowane są także opony całoroczne, jednak badania wykazały, że w okresie zimowym sprawują się o wiele gorzej niż ogumienie na zimę. Dobrym pomysłem jest więc wymiana opon w czasie jesieni.